Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Rezort vnútra v plnom nasadení pri povodniach

06. 06. 2013

povodne_minister

Sekcia krízového riadenia MV SR zriadila informačnú linku o povodňovej situácii: 02/4859 3333.  

V súvislosti s povodňovou situáciou prijalo MV SR bezpečnostné opatrenia vo všetkých svojich záchranných zložkách. Policajní funkcionári spolupracujú so samosprávami jednotlivých miest a obcí, v ktorých sú zriadené krízové štáby, pri ochrane života, zdravia a majetku občanov. Polícia stiahla techniku do terénu (člny, ťažkú techniku a iné), najmä na kritické miesta oblastí povodia Dunaja. Je zabezpečený zvýšený výkon služby na ohrozených miestach. Policajti sú občanom nápomocní v maximálnej miere a intenzívne spolupracujú a technicky podporujú ostatné záchranné zložky. Policajný zbor nasadil 266 príslušníkov, v pohotovosti je ďalších 318 policajtov. Pri prácach pomáha 55 vozidiel, v pohotovosti je 111 vozidiel a 74 kusov inej techniky.
V Bratislave bola nasadená špeciálna technika, konkrétne Tatra 815, ktorá je používaná v prípade evakuácie, má 24 miest na sedenie. Každá hliadka má terénne vozidlo (20 hliadok je v dennej službe, 20 v nočnej). V Trnavskom kraji sú použité tri terénne vozidlá a v Nitrianskom kraji taktiež na miestach, kde je to potrebné. Pomáha aj cca 240 študentov zo SOŠ PZ v Devínskej Novej Vsi, ktorí napĺňajú vrecia pieskom.

 

Bratislava, 5. mája 2013

Do povodňových prác je zapojených takmer 1000 príslušníkov HaZZ a viac ako 50 ks špeciálnej zásahovej techniky. Zároveň  bola ťažká technika presunutá  do oblastí odrezaných od dopravného spojenia . Krajské riaditeľstvá HaZZ v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Prešove poskytli na výpomoc v Bratislavskom a v Trnavskom kraji veľkokapacitné čerpadlá Lombardini vrátane vozidiel so zvýšenou priechodnosťou. Hasiči sú v plnom nasadení, odčerpávajú záplavovú vodu z postihnutých území, okrem toho vykonávajú nepretržitý monitoring a kontrolu mobilných protipovodňových hradení a pomáhajú pri evakuácii obyvateľov. Pre prípad zvýšenej potreby odčerpávania záplavových vôd na postihnutom území sú aktivované moduly vysokokapacitného prečerpávania vody zo záchranných brigád HaZZ v Malackách, Žiline a Humennom. Zároveň je aktivovaný modul pozemného hasenia požiarov, ktorý v prípade potreby nasadenia letecky monitoruje záplavové územia.

K dispozícii sú aj pracovníci zo Sekcie krízového riadenia MV SR, z odborov COKR ObÚ a Logistických základní. Priamo pomáha 66 zamestnancov, ďalších 40 je v pohotovosti. Nasadených je 10 vozidiel a 25 650 kusov jutových vriec v teréne, ďalších cca 79 000 tisíc vriec je pripravených na skladoch.

 

Minister vnútra SR Robert Kaliňák s prezidentom PZ Tiborom Gašparom a prezidentom HaZZ Alexandrom Nejedlým

V stredu 5. jún 2013 v podvečerných hodinách bol podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák spolu s ministrom životného prostredia Petrom Žigom, s prezidentom PZ Tiborom Gašparom a prezidentom HaZZ Alexandrom Nejedlým na intenzívnej obhliadke povodia Dunaja a vodného diela Gabčíkovo. Na mieste ich odborníci oboznámili s aktuálnou situáciou, ktorá je momentálne stabilizovaná a pod kontrolou všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému (IZS). Minister Kaliňák ocenil kooperáciu polície, hasičov aj ozbrojených síl.

Dnes obaja ministri a prezidenti pokračujú v podrobnom monitorovaní situácie priamo v teréne, a to aj v povodí rieky Morava, a takisto navštívia aj ohrozené obce a mestá v povodí rieky Dunaj.

Hasiči nonstop monitorujú a zabezpečujú všetky kritické úseky v oblasti rozvodnených riek. Správy o povodňovej situácii aktualizujeme na internetovej stránke www.minv.sk. Na internete tiež nájdete informácie Ako sa správať počas povodní, záplav a prípadnej evakuácie.