Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. jún 2024, piatok
 

Plán obnovy: ministerstvo vnútra zverejnilo výzvu pre samosprávy na získanie finančných prostriedkov pre zriadenie 22 centier zdieľaných služieb v najmenej rozvinutých okresov troch krajov

29. 06. 2023

Plán obnovy a odolnosti logo

Ministerstvo vnútra  SR pripravilo v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR výzvu, cieľom ktorej  je do konca roku 2024 na miestnej úrovni zriadiť 22 centier zdieľaných služieb v najmenej rozvinutých okresoch Prešovského, Košického a čiastočne Banskobystrického kraja.

Cieľom výzvy je podporiť samosprávy hľadajúce spôsob, ako poskytovať lepšie služby svojim občanom a to komplexne na jednom mieste. Vytváraním spoločných obecných úradov riešia obce nedostatočnú kapacitu zabezpečovania všetkých svojich kompetencií. Pod jednou strechou tak vďaka projektu v budúcnosti občan nájde služby v oblasti zdravotníctva, školstva, sociálnych vecí, životného prostredia, územného plánovania a miestneho rozvoja. Dostupnosť služieb štátu bude preňho efektívnejšia.

Podrobnosti výzvy sú zverejnené na webovom sídle MV SR.     

O možnostiach čerpania finančných zdrojov hovorili vo štvrtok 29. júna 2023  na spoločnom stretnutí  so starostami a primátormi z regiónu Gemer-Malohont v obci Jesenské  štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty a podpredsedníčka vlády SR Lívia Vašáková.

Samosprávy, ktoré sa rozhodnú pre spoločný výkon kompetencií, môžu získať finančné prostriedky až vo výške 0,5 mil. EUR bez DPH. Prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR budú poskytované za účelom vytvorenia a vybavenia adekvátneho pracovného zázemia pre svojich zamestnancov, rekonštrukcie vnútorných priestorov a vytvorenia klientskej zóny pre občanov a technickej modernizácie úradu" povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Stretnutie v obci Jesenské

„Na tejto výzve ma teší najmä to, že za touto myšlienkou stoja najmä samotné samosprávy. Verím, že výzva bude mať v regiónoch úspech, a že aj vďaka vzniku centier zdieľaných služieb významne prispejeme k menšej administratíve pre obce a lepšej kvalite služieb pre občanov," povedala podpredsedníčka vlády SR Lívia Vašáková.

Vznik  nových moderných centier s klientskou zónou a vyvolávacím systémom významne prispeje k združovaniu administratívnych a odborných kapacít na miestnej úrovni pri poskytovaní základných verejných, sociálnych služieb, najmä preneseného výkonu štátnej správy.

V porovnaní s inými investíciami z Plánu obnovy a odolnosti SR nie je táto výzva viazaná na žiadnu zmenu legislatívy. Obce sa tak pri spoločnom výkone kompetencií budú pohybovať v známom legislatívnom prostredí. Výsledkom majú byť kvalitnejšie služby pre občanov.

Plán obnovy a odolnosti

                                                                                  

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]