Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

8. apríl je Medzinárodným dňom Rómov: Národnostná menšina dnes a o sedem rokov

08. 04. 2016

vlajka_rómovia

Rómovia sú na Slovensku druhou najpočetnejšou národnostnou menšinou a v celkovej populácii podľa informácií z regiónov dosahujú šesť percentný podiel, čo je jedno z najvyšších čísel na svete. Medzinárodný deň Rómov (existuje od roku 1990) je vhodnou príležitosťou nielen k oslave rozmanitej a stáročnej kultúry tohto etnika, ale aj k pripomenutiu výziev, ktoré nielen ich, ale celú našu spoločnosť v nasledujúcich rokoch čakajú.

Kultúrne odlišnosti a negatívne prejavy jednotlivcov alebo menších komunít Rómov spôsobili v časti našej spoločnosti negatívne vnímanie tejto komunity. Vyhranené názory znevýhodňujú celú komunitu ako celok bez rozdielu. Mnoho Rómov žijúcich v ťažkých životných podmienkach nemá pri svojej úprimnej snahe dobré podmienky na rovnocenné začlenenie sa do spoločnosti. Ministerstvo vnútra SR sa v nasledujúcich siedmich rokoch bude snažiť im poskytnúť pomocnú ruku.

Operačný program Ľudské zdroje, ktorého dve prioritné osi spadajú pod rezort vnútra počas programového obdobia 2014-2020, prostredníctvom eurofondových projektov poskytne pomoc marginalizovaným rómskym komunitám, ale aj pozitívne zasiahne spoločnosť v danom regióne. Pôjde o projekty týkajúce sa napríklad vybudovania či rekonštrukcie stovky materských škôl, zlepšenia podmienok na bývanie, zabezpečenia prístupu k zdravotnej starostlivosti a podpory prevencie alebo zvýšenia počtu vzdelaných a zamestnaných Rómov.