Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Boj proti povodniam bude jednoduchší aj v obciach Žilinského kraja

13. 11. 2015

ZILINA13_11_2015

Piatok trinásteho je pre mnohých symbolom nešťastných udalostí. Naopak, pre  primátorov a starostov 40 miest a obcí zo Žilinského kraja tento dátum môže byť spojený s podporou štátu v boji proti povodniam. V piatok 13. novembra 2015 si od ministerstva vnútra prevzali špeciálne protipovodňové vozíky, ktoré im pomôžu zvládať ničivý živel.

 Voda je dobrý sluha, ale zlý pán

O svojich nešťastných dňoch by každoročne dokázali prehovoriť tisícky Slovákov. Búrlivé záplavy im nielenže pravidelne ničia majetky, prístupové cesty, ale aj zabíjajú hospodárske zvieratá a ohrozujú ľudské životy. O niečo ľahšie sa miestnym dobrovoľným hasičom bude dariť v boji proti rozbúreným hladinám riek a potokov. Minister vnútra Robert Kaliňák odovzdal 40 zástupcom miest a obcí Žilinského kraja protipovodňové prívesné vozíky. „Škody spôsobené týmto prírodným živlom sa v posledných rokoch rátajú v stá miliónoch eur. Netreba zabúdať na to najcennejšie, ľudské životy, ktorých nemalý počet vyhasol počas povodní. Je zodpovednosťou ministerstva vnútra, aby ohrozeným obciam podalo pomocnú ruku. Verím, že tieto vozíky sú významným krokom pre ochranu ľudí a zvýšenie odolnosti krajiny proti povodniam,“ povedal minister vnútra.

Technické prednosti vozíkov ocenia v teréne

Každý vozík je síce na prvý pohľad rozmerovo menším a nedá sa z tohto hľadiska zrovnávať s hasičskými vozidlami, avšak vo svojom vnútri obsahuje všetky nevyhnutné a moderné technické prostriedky, ktoré hlavne dobrovoľní hasiči doposiaľ nemali k dispozícii. Výbava vozíka zahŕňa kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo s vybavením, plávajúce čerpadlo, náradie a príves. Vozík sa bude priamo nachádzať v obci a keďže je ľahko manipulovateľný, dokáže sa včas dostať na miesto pretrhnutej hrádze či vyliateho potoka, aj za pomoci klasického motorového vozidla.

Ministerstvo pripravuje ďalšiu pomoc proti prírodným katastrofám

Protipovodňové vozíky sa dostanú do konca tohto roka do presne 621 obcí po celom Slovensku. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 500 eur, všetky sú súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Celková hodnota projektu je 63 000 000 eur a v najbližších mesiacoch sa prostredníctvom neho bude distribuovať aj ďalšia špeciálna technika určená na boj proti prírodným katastrofám. Za obdobie 2004-2013 spôsobili iba povodne na Slovensku škody vo výške 707 miliónov eur.