Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Humanitárne centrum v Gabčíkove v rámci Press Trip navštívilo 60 novinárov z celého sveta

04. 07. 2016

gabcikovo-ilustrak

Slovenská republika prebrala historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ  v piatok 1. júla 2016. Pri tejto príležitosti pricestovalo na štvordňovú návštevu Slovenska takmer 60 zástupcov významných zahraničných médií z 25 krajín sveta akreditovaných pri inštitúciách EÚ, ako napríklad Bloomberg, The Finacial Times či Guardian. Takýto press trip je tradičnou súčasťou každého predsedníctva. 

Pre Slovensko to bola prvá príležitosť komplexne predstaviť priority a program v širších súvislostiach zahraničným novinárom.

Logo SK PRESSKeďže jednou z hlavných priorít slovenského predsedníctva je aj migračná a azylová politika, novinári navštívili v sobotu 2. júla aj humanitárne zariadenie v Gabčíkove, v ktorom na základe memoranda o spolupráci medzi MV SR a rakúskym ministerstvom vnútra dočasne umiestňujeme žiadateľov o azyl v Rakúsku.

 

Zahraniční novinári v Gabčíkove

O modeli, ktorým pomáhame Rakúsku v oblasti migrácie, hovorili zástupcovia Migračného úradu MV SR – vedúca Oddelenia azylových zariadení Ing. Jana Janovičová, riaditeľ Migračného úradu MV SR Ing. Bernard Priecel a tiež zástupcovia rakúskeho ministerstva vnútra.

Zástupcovia slovenského migračného úradu, v popredí riaditeľ  Bernard Priecel

Novinári sa zaujímali o azylový zákon na Slovensku, prácu so žiadateľmi o azyl na Slovensku a ich integráciu. Hovorilo sa aj o humanitárnom transfere, ktorý v rámci Európy poskytuje SR ako jedna z dvoch krajín a pomáha tak zraniteľným utečencom (osobám pod ochranou UNHCR) na obdobie 6 mesiacov.

Zahraničných novinárov zaujímala azylová problematika

Novinári sa pochopiteľne pýtali aj na aktuálny postoj SR vo vzťahu k migračnej kríze. Po takmer dvojhodinovej návšteve zariadenia v Gabčíkove sa hostia presunuli na ďalšie stretnutia s úspešnými slovenskými podnikateľmi, športovcami a umelcami. Okrem iného sa zúčastnili prehliadky úspešnej firmy Pixel Federation či prezentácie lietajúceho auta AeroMobil.

Fotografie: EU2016 SK FLICKR