Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Medzinárodný deň vody je 22. marca: Čo ste o nej ešte nevedeli?

22. 03. 2016

medz_den_vody (5)

Väčšina ľudí bez nej neprežije viac ako tri dni. V časoch, keď ropa hrá svoj prím na burzách celého sveta, voda je stále komoditou, bez ktorej by svet neprežil. Do kontaktu s ňou prichádzame dennodenne, aj keď ju nekonzujeme priamo vo svojej tradičnej forme. Voda má nekonečné množstvo využití. Mnohé z nich využíva aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vrátane toho najvýznamnejšieho – pomocou vody zachraňuje ľudské životy.

Voda ako tekutina života. Už pri narodení sa stáva našou súčasťou, keď tvorí až 80 % z váhy novorodeniatok. V dospelosti je dokonca ľudský mozog tvorený 70 % z vody a približne rovnakú hodnotu dosahuje aj zloženie ľudského tela, ktoré môže zvládnuť za deň skonzumovať až 48 šálok vody. Ak by ich bolo viac, mohlo by dôjsť k predávkovaniu, t.j. vodnej intoxikácii. Preto je denná odporúčaná dávka vody v podobe ôsmich šálok. Nemusí byť pritom vo svojej štandardnej forme, keďže takmer každé jedlo alebo nápoj ju v sebe obsahujú. Najväčší konzumenti vody sú Američania, kde denne vypijú jednu miliardu šálok vody z vodovodu. Jej najväčším celosvetovým zdrojom je Antarktída, kde sa nachádza až 90 % zásob pitnej vody. Na Zemi sa celkovo nachádza 1 234 triliónov litrov vody.

Záchranná akcia na vode

Voda ako záchranca. Na svete sa pravidelne stávajú prírodné katastrofy, kde svoj prím hrá voda. Tento živel sa však používa aj v opačnom význame, keď zachraňuje ľudské životy pri požiaroch. S oboma scenármi majú bohaté skúsenosti aj slovenskí hasiči. Za posledné mesiace dostali od ministerstva vnútra 2 610 kusov rôznej techniky, z ktorej časť putovala tiež do rúk dobrovoľníkom. Nájdeme medzi nimi stovky kusov protipovodňových vozíkov, ale aj moderné odčerpávajúce zariadenia, ktoré dokážu napríklad odčerpať vodu z 50 metrového plaveckého bazénu za tri minúty. Veľmi dôležitou súčasťou techniky je aj veľkokapacitný kontajner, ktorý vo svojom vnútri ukrýva zariadenie na čistenie vody. Filtračné zariadenie si na obsluhu nevyžaduje kvalifikovanú osobu a za deň stihne prečistiť až 33 600 litrov vody.

Voda ako súčasť domácnosti. Najväčšia denná spotreba vody paradoxne neputuje tam, kde je potrebná najviac. Miliardy litrov sa totiž spotrebujú každý deň na splachovanie na toaletách. Ak by každý človek na Zemi splachoval o jeden raz denne menej, ušetrili by sa ďalšie miliardy zásob vody. Šetriaci efekt spôsobujú umývačky, ktoré v porovnaní s ručným umývaním riadov ušetria štyrikrát viac vody. Voda sa používa aj na výrobu/vznik potravín všetkého druhu. Na 2 kilá hovädzieho mäsa je potrebných 6 809 litrov vody.  Na 4 litre vína pripadá 3 815 litrov vody a na jedno jablko 68 litrov vody.

Moderné odčerpávajúce zariadenia

Ďalšie zaujímavosti o vode:
- 300 ton vody je potrebných na výrobu 1 tony ocele
- na výrobu pol litra piva sa používa 75 litrov vody
- väčšina pitnej vody sa nachádza pod povrchom Zeme
- z dostupnej vody na Zemi môžu ľudia používať iba tri desatiny
- 1,7 % vody na Zemi je trvale zamrazená
- človek prežije bez jedla aj mesiac, ale bez vody 3 až 7 dní
- bábätká za prvého polroka svojho života príjmu sedemkrát viac tekutín ako dospelý človek
- dvakrát viac vody sa využije na výrobu kávy ako čaju

Svetový deň vody vyhlasuje 22. marca Organizácia Spojených národov (OSN) každý rok od roku 1993 a oslavuje sa vo všetkých členských štátoch organizácie.

Zásah hasičov

Ministerstvo vnútra podporuje v programovom období 2014-2020 oblasť životného prostredia ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia. Ide konkrétne o pripravenosť a prevenciu pred prírodnými katastrofami, akými sú prívalové dažde, víchrice, extrémne teploty, snehové kalamity, suchá a ničivé požiare. Financie vo výške 257 miliónov eur z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu budú použité napríklad na modelovanie vývoja mimoriadnych udalostí, budovanie systémov včasného varovania pred katastrofami, podporu opatrení zameraných na výcvik, vzdelávanie, výmenu informácií a skúseností alebo vybudovanie technickej a inštitucionálne podpory špecializovaných záchranných modulov.

Pod gesciu rezortu spadajú dva špecifické ciele Prioritnej osi č. 3 – Podpora riadenia rizík, riadenia mimoriadnych udalostí a odolnosti proti mimoriadnym udalostiam ovplyvnených zmenou klímy.

Zdroj foto: TASR