Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Návštevníkom osláv Dňa Európy sme predstavili operačné programy v správe rezortu vnútra

11. 05. 2016

Den Europy_MV SR 1

V pondelok 9. mája bolo centrum Bratislavy dejiskom osláv Dňa Európy. Okrem koncertov, tanečných vystúpení a prezentácie krajín Európskej únie patrilo Hlavné a Primaciálne námestie aj predstaveniu operačných programov a pomoci z Európskej únie.

Ministerstvo vnútra ako prijímateľ projektu Aktívne protipovodňové opatrenia z Operačného programu Životné prostredie ukázalo návštevníkom najnovšiu hasičskú techniku na boj proti povodniam. Verejnosti predstavilo aj tému modernizácie verejnej správy, na ktorú dostalo mandát ako riadiaci orgán pre Operačný program Efektívna verejná správa, agendu začleňovania rómskych komunít nachádzajúcich sa na okraji spoločnosti, ktorú zastrešuje ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje a prípravu Slovenska na mimoriadne udalosti spôsobené zmenou klímy  v pozícii sprostredkovateľského orgánu pre Operačný program Kvalita životného prostredia.

Deti sa mohli na námestí zahrať na požiarnikov v prilbách, vyskúšať si ako pracujú záchranári, alebo napríklad otestovať svoje vedomosti v kolese šťastia či svoju šikovnosť splnením rôznych úloh v téme moderné úrady. Dospelí  dostali informačné letáky o  troch operačných programoch a taktiež mohli o nich diskutovať so zástupcami ministerstiev a tiež o možnosti získania finančnej pomoci.

Kolegovia z hasičského a záchranného zboru a ich dobrovoľní kolegovia z Ružinova predviedli špeciálnu protipovodňovú techniku ako napríklad štvorkolky, šesťkolky, čerpadlá a záchranný čln. Vďaka pomoci Európskej únie mohlo ministerstvo vnútra takouto technikou vybaviť obce a mestá po celom Slovensku.

Zástupcovia policajného zboru predstavili návštevníkom zariadenie Soitron, ktorým sú vybavené služobné vozidlá pohotovostných motorizovaných jednotiek. Tieto inteligentné autá sú napojené na centrálnu databázu, v ktorej policajti dokážu na mieste urýchlene zistiť napríklad vaše osobné údaje, spáchané priestupky, ale aj či osoba alebo vozidlo nie sú hľadané.

Ďalšou atraktívnou súčasťou programu boli ukážky zabavených exotických suvenírov pracovníkmi colnej správy či znázornenie práce kynológov.