Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Špeciálna protipovodňová technika dorazila do ďalších obcí Trenčianskeho kraja

29. 10. 2015

PUCHOV

Miliónové škody, obete na životoch a nútený štart od znovu. Povodne na Slovensku patria k najväčším neduhom prírody. Každoročne zamestnávajú tisícky hasičov po celom Slovensku, ktorí v niektorých prípadoch pomáhajú obyvateľom postihnutých obcí celé týždne. Lepšiu výbavu v boji proti tejto prírodnej katastrofe má už aj 36 obcí Trenčianskeho kraja, ktoré dostali k dispozícii nové prívesné vozíky s protipovodňovou technikou.

Obce dostávajú protipovodňovú výbavu na štyroch kolesách

Starostovia 36 obcí z okresov Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Prievidza si prebrali z rúk ministra vnútra a podpredsedu vlády prívesné protipovodňové vozíky. V každom z nich sa nachádza kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, osvetľovacie zariadenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo s vybavením, plávajúce čerpadlo a rôzne ručné náradie. „Výhodou vozíka je aj jeho nízka váha, takže ho môže bez problémov ťahať aj osobné vozidlo. Keďže táto technika bude umiestnená priamo v najohrozenejších obciach, záchranné tímy dokážu v prípade krízovej situácie zasiahnuť veľmi rýchlo“ povedal šéf rezortu Robert Kaliňák.

Škody spôsobené vodným živlom majú byť vďaka technike nižšie

Celkovo 621 vozíkov dostanú do konca roka obce a mestá po celom Slovensku. Kľúčom pre výber samospráv, ktorým je pomoc určená bola miera povodňového rizika ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov. Špeciálna protipovodňová technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Celková hodnota projektu je 63 miliónov eur a okrem protipovodňových prívesných vozíkov do obcí bude ďalšia špeciálna technika na boj proti záplavám distribuovaná na regionálnej a národnej úrovni. Na porovnanie, za desať rokov spôsobili povodne na Slovensku škody v hodnote 707 miliónov eur.