Účinnejšie bojovať s povodňami budú môcť aj samosprávy Trnavského a Žilinského kraja
29. 02. 2016Povodne na Slovensku za posledných 10 rokov spôsobili škody vo výške viac ako 700 miliónov eur. Silné dažde, zvýšené hladiny riek a potokov a zaplavené cesty sú častou hrozbou aj pre obyvateľov Trnavského a Žilinského kraja. Ďalších 54 najohrozenejších samospráv dostalo od rezortu vnútra prívesné vozíky vybavené špeciálnou protipovodňovou technikou, ktoré im pomôžu zvládnuť boj s vodným živlom.
Dobrovoľní hasiči z okresov Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec, Senica, Skalica a z okresov Žilina, Bytča, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok a Turčianske Teplice už majú k dispozícii účinnú zbraň na boj proti povodniam. Prívesný vozík s protipovodňovou technikou si prevzalo 54 zástupcov ohrozených obcí a miest. „Vozíky obsahujú techniku, ktorá hasičom uľahčí prácu v náročných a krízových situáciách spôsobených povodňami. Tisícky dobrovoľných hasičov po celom Slovensku sú vždy pripravení pomôcť a to nielen vo svojej obci, ale mnohokrát aj najbližším susedom. Keď takto spoja svoje sily, tak aj s pomocou novej techniky dokážu efektívnejšie chrániť ľudí a ich majetky“, povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Marián Saloň.
Lepšia technická vybavenosť pre ohrozené obce a mestá
Protipovodňové vozíky poskytnú samosprávam v ohrozených situáciách to najdôležitejšie pre skrotenie živelnej vody. Každý špeciálny protipovodňový vozík obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Manipulácia s prívesom je jednoduchá a jeho konštrukcia umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto. Môže ho za sebou ťahať aj osobné motorové vozidlo a vodičovi postačuje štandardné vodičské oprávnenie. Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Celková hodnota projektu je takmer 159 000 000 eur a prostredníctvom neho Slovensko získava aj ďalšie špeciálne kusy techniky určené na boj proti povodniam.