Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Mestá a obce

Uľahčiť samosprávam zvládanie mimoriadnych udalostí na miestnej úrovni v čase povodní majú intervenčné balíky prvej pomoci. Protipovodňová technika určená na zásahy dobrovoľných hasičských zborov bude distribuovaná do 771 najohrozenejších obcí. Kľúčom pre výber obcí, ktorým je pomoc určená, bola miera povodňového rizika ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov.[1]
 
Špeciálna technika umožní miestnym samosprávam rýchlo reagovať na krízovú situáciu v čase povodní a zároveň získať určitú mieru sebestačnosti. Technické vybavenie je súčasťou prívesného vozíka, vďaka čomu je zjednodušená manipulácia a premiestňovanie techniky z miesta na miesto. Tieto balíčky budú uskladnené priamo v ohrozených obciach, čím sa skracuje doba odozvy na mimoriadnu udalosť a dochádza tak k znižovaniu rozsahu škôd spôsobených povodňami.

(PNG, 423 kB)[1] Jednotlivé aktivity a ich rozmiestnenie boli navrhnuté na základe podrobnej analýzy povodňových rizík, opatrení a zásahov v Slovenskej republike za posledné roky, na základe národných strategických analýz vzťahujúcich sa k hodnoteniu povodňového rizika a tiež hĺbkovej komparačnej analýze dostupného a potrebného technického zásahového vybavenia profesionálnych zásahových jednotiek, ako sú Hasičský a záchranný zbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Dobrovoľný hasičský zbor a Slovenský vodohospodársky podnik, š.p.