Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Požiare trávnatých porastov a kríkov, spaľovanie po ťažbe dreva

Žilina, 08. 04. 2021

V posledných dňoch sa opäť, ako každý rok v jarných mesiacoch, zintenzívnili výjazdy hasičov Žilinského kraja ku požiarom suchej trávy, kríkov a lesných porastov. Príčinou týchto udalostí sú poväčšine neopatrné spaľovanie haluziny po ťažbe, spaľovanie horľavých látok na lúkach a záhradách, ale aj nedovolené vypaľovanie suchej trávy. Od 22.3.2021 evidujeme k dnešnému dňu 21 výjazdov k takémuto druhu požiaru. V okrese Žilina 4 výjazdy, v okrese Bytča 2 výjazdy, v Okrese Kysucké Nové Mesto 3 výjazdy, v okrese Čadca 3 výjazdy, v okrese Martin 1 výjazd, v okrese Turčianske Teplice  4 výjazdy, v okrese Námestovo 1 výjazd, v okrese Tvrdošín 1 výjazd, v okrese Ružomberok 1 výjazd a v okrese Liptovský Mikuláš 1 výjazd. Okrem profesionálnych hasičov z Hasičských staníc v Žiline, v Bytči, Kysuckom Novom Meste, Čadci, Turčianskych Tepliciach, Námestove, Tvrdošíne, Ružomberku, Liptovskom Hrádku a zo Záchrannej brigády HaZZ zasahovali aj členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Dubové, Predmier, Lietavská Lúčka, Rabča, Svrčinovec, Štiavnik, Rudina, Oščadnica, Kysucký Lieskovec, Kysucké Nové Mesto, Lodno, Sklené, Krásno nad Kysucou, Kláštor pod Znievom a Brodno.

Z tohto dôvodu je od 1.4.2021 od 6:00 vyhlásený na území okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto „Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov“ na lesných pozemkoch a v 50 metrovom ochrannom pásme, čo znamená zákaz fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, zakladať ohne aj na vyhradených ohniskách v lesoch. Vyžaduje sa dodržiavanie predpisov aj pre majiteľov, správcov a užívateľov lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom podľa § 4b) a § 6b zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov.

Zvýšenou opatrnosťou a nepoužívaním otvoreného ohňa na voľnom priestranstve, či už na lúkach, v lese, alebo v záhradách, je možné predísť podobným opatreniam aj v iných okresoch Žilinského kraja a ku zníženiu počtu výjazdov hasičov k takýmto požiarom.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy