Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

FIRETEST 2024 - testovalo sa hasenie požiaru elektromobilu v uzatvorenom priestore

25. 04. 2024

elektromobil-hasenie-ilu

Ministerstvo vnútra je pripravené reagovať na bezpečnostné výzvy súvisiace rozširovaním elektromobility. Prezídium Hasičského a záchranného zboru vo štvrtok 25. apríla 2024 vo výcvikovom centre Lešť zrealizovalo experiment hasenia elektromobilu. Zameraný bol na meranie spalného tepla pri požiari elektrického auta v uzavretom priestore, ktorý imitoval podzemnú garáž.

Na testovaní hasenia sa zúčastnili minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok, prvá štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská, generálny tajomník služobného úradu ministerstva vnútra Igor Tkačivský a prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič. Pozvanie prijali aj hostia z Hasičského záchranného zboru Českej republiky.

Experiment s hasením elektromobilu

 „Bezpečnosť vrátane ochrany zdravia a majetku obyvateľov je hlavnou prioritou ministerstva vnútra. Technologický vývoj ide dopredu míľovými krokmi a jednou z výziev je rozvoj elektromobility. Musíme byť preto v rámci Hasičského a záchranného zboru pripravení reagovať aj na možné požiare a nehody spôsobené elektromobilmi,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.

Experiment s hasením elektromobilu

Výsledky získané z experimentu poslúžia ako podklad na tvorbu interných predpisov, technických noriem a všeobecne záväzných predpisov, tiež ako učebný materiál pre hasičov  „Dáta použijeme na tvorbu legislatívy ohľadne elektromobility, parkovania, nabíjacích staníc a nastavenia nových taktických postupov v súvislosti so zavedením nových technológií," priblížil prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

V rámci experimentu hasiči vyvolali skrat tepelným pôsobením na veľkokapacitnú trakčnú batériu s následnou iniciáciou požiaru. Následne bol ponechaný priestor na voľný rozvoj horenia elektromobilu, hlavným cieľom čoho bolo meranie tepelného toku, ktorý vznikne v uzavretom priestore prostredníctvom termočlánkov.

Ďalším zámerom vykonaného experimentu bolo preverenie účinnosti inštalovaných požiarnotechnických zariadení, konkrétne elektrickej požiarnej  signalizácie, stabilného hasiaceho zariadenia a zariadenia na odvetranie dymu a tepla.

Vedenie ministerstva vnútra sleduje experiment

„Chcem deklarovať, že budeme v rámci materiálno-technického vybavenia Hasičského a záchranného zboru prijímať také kroky a opatrenia, aby sme zabezpečili najmodernejšiu techniku na zvládnutie nových výziev," dodal minister vnútra.

Hasičský a záchranný zbor dosiaľ eviduje dva prípady, kedy bolo potrebné likvidovať požiar elektrického vozidla na ceste. Na tento druh udalosti Hasičský a záchranný zbor vysiela rovnakú techniku ako pri požiari konvenčného vozidla s tým, že ako ďalšie v poradí vysiela vozidlo s kontajnerom na uloženie elektromobilu do vodného kúpeľa, tzv. karantény.

Ku koncu marca 2024  bolo v evidencii vozidiel Policajného zboru na Slovensku 10 479 elektromobilov. 

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy