Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Hasiči a Letecký útvar MV SR majú za sebou doteraz najdlhšiu zahraničnú misiu

13. 08. 2022

Návrat hasičov z misie v ČR

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru sa v sobotu 13. augusta 2022 vrátili z Českej republiky, kde spoločne s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR pomáhali viac ako dva týždne s hasením rozsiahleho lesného požiaru.

Slovenskí hasiči pôsobili v národnom parku České Švajčiarsko od 26. júla na základe žiadosti českej strany o medzinárodnú pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Pri likvidácii požiaru sa vystriedalo 35 príslušníkov počas štyroch turnusov. Spolu s nimi zasahovalo 15 členov Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s vrtuľníkom Mi 171 OM-BYH v rámci troch turnusov (6 piloti, 3 palubní inžinieri a 6 členovia pozemného technického personálu).

Zasahujúcim hasičom a členom leteckého útvaru sa poďakoval minister vnútra SR Roman Mikulec. Hasiči sa vrátili z doposiaľ najdlhšie trvajúcej misie v zahraničí, v priebehu roka pomáhali za hranicami Slovenska už po štvrtýkrát. Do Českej republiky vyrazili ani nie 24 hodín od príchodu zo Slovinska. Hasičský a záchranný zbor a Letecký útvar Ministerstva vnútra SR opäť potvrdili vynikajúcu schopnosť efektívne pracovať v medzinárodných tímoch pri zvládaní mimoriadnych udalostí. Patrí im za to veľká vďaka, vážim si ich profesionalitu a nasadenie," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru výraznou mierou pomohli v boji s obrovským lesným požiarom u našich susedov. Zriadili a obsluhovali všetky umelo vytvorené plniace miesta pre zasahujúce vrtuľníky. Postavili dve čerpacie stanoviská s tromi fireflexami, pracovali odhodlane 15 hodín denne. Ďakujem za ich obetavú prácu,“ doplnil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Vrtuľník leteckého útvaru ministerstva vnútra vykonal 881 zhodov s bambi vakom na miesto požiaru, čo predstavuje viac ako 2,6 milióna litrov vody. „Spoločnou spoluprácou s kolegami z Hasičského a záchranného zboru sme pomáhali hasiť aj zo vzduchu v ťažko dostupnom teréne," spresnil vedúci oddelenia letovej prevádzky-vrtuľníky MV SR Juraj Maršala.

Návrat hasičov z misie v ČR

Hasičom sa niekoľkokrát poďakoval generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR Vladimír Vlček, ktorý zdôraznil, že bez použitých fireflexov, ktoré boli jediné na mieste hasenia, by pravdepodobne východnú stranu požiaru hasili omnoho dlhšie. Z pohľadu leteckej koordinácie zožali pochvalu aj piloti MV SR, ktorí zhadzovali na požiarisko vodu so 100-percentnou presnosťou.

Počas nasadenia vykonali hasiči aj unikátny výsadok z vrtuľníka v ťažko dostupnom teréne. Výsadok bol nevyhnutný pre doplnenie hadíc a čerpadla, ktoré na hrebeň nebolo možné priviezť kolesovou technikou, a ručné vynášanie by bolo náročné. Pri prvom výsadku sa z vrtuľníka Leteckého útvaru MV SR z výšky 40 metrov zlanili dvaja hasiči, pri ďalších dvoch vrtuľník na miesto zložil potrebný materiál. Vďaka doplneniu ďalších hadíc a čerpadla mohli zasahujúci hasiči na hrebeni vytvoriť posilové vedenie a zefektívniť tak likvidačné práce.

Vyslaní hasiči sú zaradení do záchranných modulov pozemného a leteckého hasenia požiarov v prírodnom prostredí. Modul pozemného hasenia je financovaný z projektu GFFF-V – Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Šéf rezortu vnútra sa zároveň poďakoval aj profesionálnym a dobrovoľným hasičom zasahujúcim na území Slovensku, ktorých pomoc je počas tohto leta potrebná vo zvýšenej miere. Celkovo vzniklo v júli u nás 1 353 požiarov, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 541 prípadov viac. V prírodnom prostredí horelo prvý prázdninový mesiac 714-krát. 

Minister vnútra aj prezident HaZZ vzhľadom na pretrvávajúce horúce a suché počasie vyzvali občanov na zodpovedné správanie a dodržiavanie zákazu manipulovať s ohňom v prírode v období zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. 


Prečítajte si tiež:

 

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy