Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Naši hrdinovia

03. 07. 2024

hrdina1

V uplynulých dňoch sme dostali tipy na dva hrdinské činy, o ktoré by sme sa radi podelili.

Hrdinský čin mladého chlapca

“Dňa 27.6.2024 krátko pred 14:30 hod. bol nahlásený na Krajské operačné stredisko HaZZ v Žiline požiar bytu v Krásne nad Kysucou. Na miesto požiaru boli vyslaní príslušníci z hasičskej stanice Čadca s 3 kusmi hasičskej techniky a taktiež členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Krásno nad Kysucou. Veľkým prekvapením však bolo kto a ako začal hasiť požiar bytu ako prvý. Štrnásťročný chlapec Tomáš spozoroval, ako sa začína dymiť z okien bytu na prízemí. Keďže mladý Tomáš patrí k členom Dobrovoľného hasičského zboru mesta Krásno nad Kysucou, presne vedel čo má robiť. Z vedľajšieho bytového domu spolu s ďalším kamarátom natiahli požiarnu hadicu z hydrantovej skrine a začali hasiť požiar bytu zvonka z ulice odkiaľ už šľahali plamene cez popraskané okná bytu. Do niekoľkých minút boli na mieste požiaru profesionálni hasiči z Čadce a dobrovoľní hasiči z Krásna nad Kysucou. Obyvatelia ostatných bytov v bytovom dome boli evakuovaní a požiar bol následne uhasený. Vďaka duchaprítomnosti a včasnému zásahu mladého Tomáša sa predišlo škodám väčšieho rozsahu. Pri požiari nedošlo k žiadnemu zraneniu.”

Dostali sme aj takúto pochvalu na nášho kolegu

„Dobrý deň, rada by som pochválila nášho pána suseda Andreja D., ktorý je hasičom v Bratislave, za hrdinský čin, ktorého som bola svedkom. Dňa 8.6.2024 som počula krik. Najprv som netušila, čo sa deje, no ukázalo sa, že malý, asi 4 ročný chlapček upadol do bezvedomia. Pán D. bol asi privolaný susedmi na pomoc, predtým pravdepodobne volali už aj na tiesňovú linku. Videla som, ako utekal k nim domov, kde asi pomáhal s chlapcovým zdravotným stavom. Po nejakej dobe zase utekal ulicou, pričom sa ukázalo, že šiel navigovať vrtuľník. Myslím, že to v týchto končinách nebola jednoduchá úloha. Potom priviedol záchranárov do domu susedov a asistoval tiež pri odvoze chlapca do vrtuľníka. Som úprimne rada, že sa v dnešnej dobe ešte nájde niekto, kto nemá problém nezištne pomáhať a najmä si zachováva chladnú hlavu v situáciách, v ktorých si ju mnohí zachovať nevedia. Možno to niekomu nevyznie ako veľká vec, no pre nás susedov nalepených na oknách so zatajeným dychom to bol hrdinský čin.”

Obom hrdinom ďakujeme za to, že neboli ľahostajní voči svojmu okoliu, zachovali si chladnú hlavu v neľahkých situáciách a pomohli tam, kde to bolo potrebné.

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy