Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Operátori tiesňových liniek v Žilinskom kraji už majú optimálne podmienky na svoju prácu

Žilina, 15. 02. 2018

izs-zilina-februar2018-ilustr

Operátori liniek tiesňového volania 112, 150 a 155 v Žilinskom kraji majú vytvorené oveľa lepšie podmienky na svoju prácu. Ministerstvo vnútra prostredníctvom Okresného úradu v Žiline zrealizovalo rozsiahle úpravy Koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému (KS IZS) v Žiline.

„KS IZS vzniklo v roku 2003, odvtedy prešlo rôznymi modernizačnými procesmi. Išlo o akýsi veľký „úľ“, v ktorom sa operátori medzi sebou rušili, čo vplývalo na proces komunikácie s oznamovateľom. Kto iný si zaslúži lepšie a prijateľnejšie podmienky na prácu ako tí, ktorí sú v prvom kontakte s postihnutou osobou, svedkom dopravnej nehody či s človekom poskytujúcim prvú pomoc," vysvetlil Michal Lavrík, prednosta Okresného úradu v Žiline.

Rezort vnútra do úprav KS IZS investoval 116-tisíc eur.  „Aj pri vlaňajšej návšteve strediska sme sa presvedčili o tom, že podmienky na prácu operátorov tiesňových liniek nie sú optimálne. Som veľmi rád, že výborná vec sa podarila. Priestory sú rozšírené, vznikli tri zvukotesné miestnosti - pre hasičov, záchranárov a civilnú ochranu. Verím, že operátori nájdu oveľa lepšie podmienky na svoju mimoriadne náročnú a zodpovednú prácu,“ povedal po otvorení strediska v stredu 14. februára 2018 štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič.

„Je obdivuhodné, že takmer všetky práce prebehli za plnej prevádzky strediska a operátori v Žilinskom kraji tak poskytovali pomoc ľuďom v núdzi. Ďakujem pánovi prednostovi Okresného úradu v Žiline Michalovi Lavríkovi so svojim tímom na čele s Miroslavom Bobčíkom, vedúcim KS IZS, za veľkú aktivitu v tomto smere a operátom za trpezlivosť a pochopenie počas nevyhnutých stavebných zásahov.  Nepochybujem o tom, že tí, ktorí v Žilinskom kraji budú potrebovať pomoc, ju budú mať zabezpečenú na ešte lepšej úrovni,“ dodal štátny tajomník.

Štátny tajomník MV Rudolf Urbanovič /vpravo/ s pracovníkmi koordinačného strediska IZS Žilina

„Podarilo sa nám odstrániť havarijný stav, ktorý vznikol v roku 2015 po začlenení sa tiesňovej linky 150. Kým dovtedy bolo na sále maximálne 13 operátov, príchodom hasičov sa ich počet zvýšil na maximálne 17. Operátori sú alfa a omega našej práce, treba im vytvoriť také podmienky, aby pri nej boli čo najmenej rozptyľovaní," zdôraznil Miroslav Bobčík, vedúci KS IZS v Žiline.

„Veľmi si vážim, že sa nám podarilo zmodernizovať a rozšíriť srdce strediska – dispečerskú sálu - s technologickou miestnosťou. V minulosti sa práve pre veľký ruch vyskytol prípad, že dispečer zle počul adresu, na ktorú má poslať zásahovú jednotku. Obrovským zásahom do prevádzky bola najmä prekládka silnoprúdových zariadení a systémov, ktoré sme nemohli urobiť bez vypnutia strediska. Verejnosť ani nepostrehla, že počas jednej soboty, v čase, keď býva menej výjazdov, boli hovory z našich liniek presunuté na záložné pracovisko v Trenčíne,“ dodal pán Bobčík.

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy