Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Príslušníčka HaZZ Slavomíra Korduliaková získala cenu 112 Awards

18. 04. 2013

V lotyšskej Rige vyhlásili na slávnostnom galavečere výsledky prestížnej európskej súťaže „112 Awards", v ktorej Slovensko získalo jednu z hlavných cien.

Príslušníčka Hasičského a záchranného zboru - operačná dôstojníčka linky tiesňového volania 112 mjr. Mgr. Slavomíra Korduliaková z Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline získala prvenstvo v kategórii „výnimočný operátor" za záchranu života mladej dievčiny počas minuloročnej snehovej kalamity na Kysuciach. Vo februári 2012 pomohla zachrániť život 16-ročnej dievčine, ktorá uviazla v snehovej kalamite cestou zo školy. Dievča sa muselo brodiť hlbokým snehom a nevedelo nájsť smer domov. Podchladené, dehydrované a vyčerpané zavolalo na linku 112. Slavomíra Korduliaková počas jednej hodiny poskytovala obeti psychologickú podporu a vzájomnou komunikáciou ju udržiavala pri živote. Vedela, že dievča sa nemôže prestať hýbať a sadnúť si, pretože by mohla zaspať a zomrieť. Záchrannú akciu komplikovalo to, že dievča nevedelo udať popis miesta, kde sa nachádza. Operátorka komunikovala s matkou obete a starostom obce, aby pomohli pri určovaní jej lokalizácie. Hasiči dievča našli do hodiny v zlom zdravotnom stave a okamžite ju transportovali do nemocnice.

112 Awards je významná celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ popularizovať tiesňové číslo 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie. Ceny za účasti najvyšších predstaviteľov Európskeho parlamentu a Európskej komisie každoročne udeľuje Európska asociácie liniek tiesňového volania (EENA).
Slavomíru Korduliakovú bola za svoj výnimočný čin ocenená aj na slávnostnom podujatí Zlatý záchranársky kríž, kde v kategórii „Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov" získala čestné uznanie.

Prvé sprostredkované dojmy držiteľky ceny „112 Awards":

„ Som veľmi šťastná, že som spolu s kolegami z celého integrovaného systému mohla byť súčasťou záchrany jedného mladého života.

Bola to pre mňa bežná rutinná práca, vynikajúca súhra zložiek a tak trochu aj šťastie, ktoré nám prialo.

S odstupom času práve tu v Rige, kde som sa stretla s mnohými nominovanými na túto prestížnu cenu, si uvedomujem, že som bola jednou z mnohých tisícov záchranárov, ktorí pomáhajú ľuďom v núdzi pomocou čísla 112.

Pozdravujem všetkých na Slovensku a samozrejme kolegov z Hasičského a záchranného zboru!"

Zdroj: HaZZ

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy