Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Slávnostné odovzdanie ocenení príslušníkom Hasičského a záchranného zboru pri príležitosti 20. výročia jeho vzniku

10. 09. 2022

hazz-medaila-ilustr

Vďaku a uznanie príslušníkom a zložkám, ktoré pomáhajú hasičom pri ochrane životov, zdravia a majetkov ľudí, prišli v piatok 9. septembra 2022  vyjadriť a vzdať úctu aj predseda vlády SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec, prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek a ďalší hostia.  

„Bojujete za životy a zdravie ľudí na Slovensku a ja vám za to úprimne ďakujem. Zároveň si želám, aby ste sa zo zásahov vrátili vždy zdraví,“ prihovoril sa príslušníkom HaZZ premiér Eduard Heger.

 Slávnosť pri príležitosti 20. výročia HaZZ

Milí príslušníci hasičského a záchranného zboru, nesmierne si vážim vašu ochotu zotrvať častokrát vo veľmi náročných a život ohrozujúcich situáciách. Som hrdý na každého jedného člena a ďakujem vám za plné  nasadenie a silu túto prácu vykonávať. Na Slovensku mali naši hasiči viac ako 2 tisíc zásahov len v priebehu letných prázdnin. Pomáhali ste v rámci medzinárodných misií hasiť v Európe – v Slovinsku, v Čechách. Len v národnom parku v České Švajčiarsko  boli naše zložky nasadené rekordných 18 dní. Naše  vrtuľníky vykonali takmer 900 zhodov Bambi vakom, čo je viac ako 2,6 milióna litrov vody zhodenej na požiarisko. Boli sme inšpiráciou pre kolegov v Česku, za čo mi český minister vnútra Vít Rakušan tento týždeň na spoločnej pracovnej večeri osobne poďakoval. Kolegovia z Česka vyzdvihli pomoc a prácu našich, vo viacerých oblastiach sme boli pre nich inšpiráciou,“ povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.  

Slávnosť pri príležitosti 20. výročia HaZZ

„Patrí vám úprimná vďaka a hlboký rešpekt za to, že aj na úkor svojho voľna, zdravia a času stráveného s rodinou, mnohokrát ďaleko od svojho domova, ste odhodlaní kedykoľvek podať pomocnú ruku ľudom v núdzi. Hasičský a záchranný zbor tvoria naozajstní profesionáli, pre ktorých je hasičstvo nie len prácou, ale aj poslaním. Práve vy ste základným pilierom Hasičského a záchranného zboru. S osobitným dôrazom vnímam aj spoluprácu s dobrovoľnými hasičmi. Chcem aj na tomto mieste preto vyzdvihnúť prínos dobrovoľných hasičov v každodennom boji s požiarmi, povodňami, či v neposlednom rade aj s pandémiou COVID-19, kedy spoločne - bok po boku - bojujeme v snahe zachrániť ľudské životy," prihovoril sa v piatok večer prítomným prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

Slávnosť pri príležitosti 20. výročia HaZZ

Ako informoval Hasičský a záchranný zbor, minister vnútra SR Roman Mikulec udelil medailu za obetavosť práporčikovi Martinovi Turekovi z hasičskej stanice v Starej Ľubovni. V rámci Hasičského a záchranného zboru bolo ďalej 14 príslušníkov HaZZ mimoriadne povýšených. Za dlhoročný, príkladný a zodpovedný výkon štátnej služby a osobný podiel na dosahovaní mimoriadnych služobných výsledkov v Hasičskom a záchrannom zbore bolo ocenených 41 príslušníkov.

Slávnosť pri príležitosti 20. výročia HaZZ

Prezident Hasičského a záchranného zboru udelil  pri príležitosti  20. výročia vzniku Hasičského a záchranného zboru pamätné plakety za dlhoročnú príkladnú spoluprácu 58 univerzitám, asociáciam a organizáciam pôsobiacich na úseku ochrany pred požiarmi a záchranárskych činností, kolegom z iných zložiek a príslušníkom HaZZ.

Slávnosť pri príležitosti 20. výročia HaZZ

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy