Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Slovenskí hasiči dnes odišli na certifikačné cvičenie do Rumunska

20. 10. 2021

03 - Slovenskí hasiči dnes odišli na certifikačné cvičenie do Rumunska
Príslušníci HaZZ zaradení v module dočasného núdzového tábora (ETC - Emergency Temporary Camp) dnes v skorých ranných hodinách odišli do oblasti mesta Temešvár v Rumunsku, kde sa v dňoch od 20. do 23. októbra 2021 koná medzinárodné poľné certifikačné cvičenie ModEX. Cestu cez Maďarsko do Rumunska absolvuje celkom 52 hasičov a 11 členov Asociácie samaritánov SR na 22 vozidlách so 16 prívesmi.

Námetom cvičenia sú rozsiahle záplavy po intenzívnych búrkach, ktoré si vyžiadali 18 obetí a spôsobili rozsiahle škody na majetku obyvateľstva, poškodili infraštruktúru v oblasti a podľa získaných informácií cca 15 500 osôb ostalo bez domovov. Po aktivácii Európskeho mechanizmu civilnej ochrany bola akceptovaná pomoc postihnutou krajinou z viacerých členských krajín EU. Zo Slovenska bol vyslaný Modul dočasného núdzového tábora, ktorý poskytuje, v prípade mimoriadnej udalosti pomoc katastrofou postihnutému obyvateľstvu: núdzové ubytovanie v stanoch, hygienické zázemie (toalety, sprchy kontajnerového systému), registráciu rezidentov, zdravotnícku a psychologicko-sociálnu starostlivosť. Na poskytovaní tejto pomoci spolupracujú príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) spolu s členmi Asociácie samaritánov Slovenskej republiky (ASSR).

Vybudovaný stanový tábor je schopný ubytovať minimálne 250 a maximálne 350 osôb s poskytnutím minimálnych štandardov, musí byť schopný pracovať nepretržite 24 hodín, 4 až 6 týždňov a v prípade prijatia výzvy musí byť modul nasadený do 12 hodín. Dočasný núdzový tábor musí spĺňať požiadavky vyplývajúce z rozhodnutia Komisie EÚ, ktoré sa týkajú najmä funkčnosti modulu v teréne a jeho sebestačnosti.

Projekt „ETC – Dočasný núdzový tábor“ je realizovaný v rámci Operačného programu „Kvalita životného prostredia“ vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
EU
Zdroj: HaZZ
Foto: HaZZ
 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy