Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. jún 2024, piatok
 

Slovenskí hasiči sa vrátili domov po desaťdňovej nepretržitej pomoci pri hasení rozsiahlych lesných požiarov v Grécku

05. 09. 2023

hasici-kanova-ilustr

Po 10 dňoch pôsobenia  v severnej časti Grécka sa v utorok 5. septembra 2023  vrátilo domov na Slovensko 39 hasičov zaradených v module pozemného hasenia lesných požiarov GFFF-Vna Slovensko.  Mali so sebou 14 kusov hasičskej techniky.

Hasičov pri príchode privítali generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová, prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek a viceprezident Hasičského a záchranného zboru Jozef Voľanský.

V polovici augusta začali Grécko opäť sužovať  rozsiahle lesné požiare. Živel zachvátil tisíce hektárov lesov najmä v severnej časti krajiny. Slovenská republika promptne zareagovala na žiadosť gréckej strany a vyslala k nim 39-členný profesionálny tím spolu s hasičskou technikou. Viacerí z príslušníkov z modulu GFFF-V boli vyslaní opakovane:  potom čo sa s odstupom len pár dní vrátili, boli vyslaní na pomoc Grécku opäť.

Privítanie hasičov

V Grécku čelili neľahkým podmienkam. Vysoké teploty, hornatý terén, vietor a nedostatok vody každodenne komplikovali ich prácu. Slovenskí hasiči v úzkej spolupráci s kolegami zo zahraničia  zasahovali najmä v boji proti šíriacim sa požiarom a zabezpečovali dodávku vody.

 

Privítanie hasičov

Som veľmi rada, že ste sa z misie vrátili všetci zdraví, ďakujem vám za skvelú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Je to piate vyslanie v rámci mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Boli sme pomáhať Turecku po zemetraseniach, boli sme pomáhať druhýkrát v Grécku, v Taliansku pri povodniach a teraz prebieha misia v Slovinsku, kde pomáhame s povodňami, ktoré nemajú obdoby. Kríz je veľmi veľa, som rada, že máme profesionálny hasičský tím, ktorý pomáha v zahraničí a robí nám vynikajúce meno. Ďakujeme,“ povedala generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová

 

Privítanie hasičov

„Ďakujem vám za zvládnutie úloh misie, na ktorú ste boli vyslaní. Zvládli ste ju s profesionálnou zručnosťou, nasadením, ktoré je príslušníkom Hasičského a záchranného zboru vlastné,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

 

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy