Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Slovensko posiela Taliansku na pomoc 25 hasičov a 13 kusov hasičskej techniky vrátane príslušenstva

21. 05. 2023

taliansko-povodne

Slovenská republika posiela pomoc v súvislosti s nepriaznivým počasím a silným dažďom, ktoré v uplynulých dňoch postihli viaceré  regióny v Taliansku. Krajinu sužujú záplavy a zosuvy pôdy. Vylialo sa viac ako 20 riek a eviduje sa takmer 300 zosuvov pôdy. Najviac zasiahnutým regiónom je región Emilia Romagna.

Za koordinácie Sekcie krízového riadenia MV SR Slovensko vysiela do Talianska 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na čele s veliteľom modulu plk. Ing. Dušanom Timkom, riaditeľom Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave.

Členov modulu vyprevadil aj štátny tajomník MV SR Ľubomír Šablica

Hasiči budú mať k dispozícii 13 kusov hasičskej techniky s množstvom príslušenstva, ktoré zabezpečuje ich sebestačnosť na obdobie 14 dní s možnosťou ich nepretržitého nasadenia. Najdôležitejšou súčasťou ich vybavenia sú dve veľkokapacitné čerpadlá, ktoré umožňujú spolu odčerpať 6000 m³ vody za hodinu.

Odchod modulu do Talianska

Členovia modulu, ktorí sú dislokovaní na viacerých hasičských staniciach v rámci Bratislavského, Trnavského i Trenčianskeho kraja,  sa už počas čakania na reakciu z talianskej strany pripravovali na vyslanie. Po akceptácii ponuky na pomoc hasiči dnes o 19-tej vyrážajú do Talianska zo stanice Hálková v Bratislave, kde im prišli šťastnú cestu popriať štátny tajomník MV SR Ľubomír Šablica a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Slovenská republika reagovala na výzvu Talianska, ktoré aktivovalo mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (20.5. 2023 o 23:47 h) a požiadalo o štyri moduly vysokokapacitného odčerpávania, tzv. HCP (High Capacity Pumping) moduly. Slovenská republika v krátkom čase zareagovala (21.5.2023 o 01:47 h) zverejnením ponuky jedného takéhoto modulu.

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy