Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. september 2023, piatok
 

Výcvik špecialistov prvého zásahu s CBRN látkami

05. 12. 2022

01 - Výcvik špecialistov prvého zásahu s CBRN látkami
Vo Výskumnom a technickom centre RCHBO Zemianske Kostoľany sa v priebehu roka uskutočnili dva praktické výcviky ďalších skupín špecialistov prvého zásahu na CBRN incidenty.

Tento rok výcvik absolvovalo celkom 35 príslušníkov HaZZ z celého Slovenska. Počas výcviku sa hasiči pripravujú na zvládanie mimoriadnych udalostí s prítomnosťou nebezpečných látok a ovládanie technických prostriedkov vozidla TA-EKOS. Výcvik sa v prvom rade zameriava na detekciu látok v ovzduší jednoduchými detekčnými prostriedkami, elektronickými analyzátormi plynov a pár, na odber vzoriek a ich identifikáciu pomocou laserovej spektrometrie. Príslušníci si tak môžu prakticky vyskúšať skutočné reakcie detekčných prostriedkov na nebezpečnú látku. Súčasťou výcviku je aj vyhľadávanie osôb v priestore zamorenom nebezpečnou látkou so sťaženou viditeľnosťou, a tiež nácvik spoločných činností s inými zložkami IZS.

Praktický výcvik nadväzuje na teoretickú prípravu na SŠPO MV SR v Žiline, kde sa príslušníci oboznamujú s nebezpečnými vlastnosťami látok, ochranou proti nim, spôsobmi ich neutralizácie a s technickými parametrami detekčnej techniky.


Zdroj: HaZZ
Foto: HaZZ
 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy