Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Deň hasičov – sviatok sv. Floriána

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
04. 05. 2024

Dňa 04. mája si hasiči na celom Slovensku pripomínajú sviatok sv. Floriána – patróna hasičov.

Predovšetkým v tento deň, ale i počas celého mesiaca máj si príslušníci Hasičského a záchranného zboru pripravujú predovšetkým pre deti, ale i širokú verejnosť viacero preventívno-výchovných aktivít, dni otvorených dverí a pod., aby im tak ukázali aspoň časť zo svojho náročného, ale krásneho povolania.

Svätý Florián, Sanctus Florianus, vlastným menom Florian von Lorch, sa zobrazuje ako rímsky vojak s prilbou na hlave, s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom.

Sv. Florián sa pravdepodobne narodil v roku 250 n.l., za vlády rímskeho cisára Diokleciána v Cetii, dnešnom Zeilselmaure v Rakúsku. Stal sa vojakom, pričom neskôr dosiahol hodnosť plukovníka rímskych pohraničných légii.

Svätý Florián zomrel dňa 4. mája v roku 304 n.l. Podľa legendy sv. Florián zachránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa. Iné zdroje pripisujú Floriánovo patrocínium nad hasičmi kôli jeho mučeníckej smrti vo vode, avšak to najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Práve vernosť svojmu presvedčeniu a odvaha s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom všetkých hasičov a záchranárov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy