Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. jún 2024, piatok
 

Národný Deň tiesňového čísla 112

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
01. 12. 2022

Národný Deň tiesňového čísla 112 je v kalendári symbolicky dátum 1.12.

Európske číslo tiesňového volania bolo zriadené v roku 1991 s cieľom poskytnúť vo všetkých členských štátoch Európskej únie jednotné núdzové číslo a tým uľahčiť prístup k tiesňovým službám.

V Slovenskej republike funguje tiesňová linka 112 od 1. júla 2003. Volanie na číslo tiesňového volania 112 slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v prípadoch, keď je ohrozený život, zdravie, majetok životné prostredie alebo verejný poriadok. Operátori 112 sú prvým kontaktom medzi volajúcim a záchrannými zložkami a po prijatí hovoru musia okamžite vyhodnotiť situáciu, aby sa na miesto dostala včas správna pomoc. Okrem samotného stresu zo situácií musia zvládať aj rôzne reakcie volajúcich. Často sú to práve operátori, ktorí svojimi radami zachraňujú životy. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne, z pevnej linky alebo mobilného telefónu. Výhodou čísla tiesňového volania 112 je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na 112 z mobilných telefónov bez SIM karty.

Od decembra 2008 môžu občania Európskej únie vďaka telefonátu na celoeurópske číslo tiesňového volania 112 volať záchrannú službu z akéhokoľvek miesta v Európskej únii a to bezplatne, či už z pevnej siete alebo mobilného telefónu.

Nezneužívajte číslo 112, ak pomoc skutočne nepotrebujete, lebo linku blokujete a znemožňujete sa dovolať človeku, ktorý je naozaj v tiesni. Raz aj vy možno budete potrebovať pomoc. Tieseň je stav, pri ktorom je bezprostredne ohrozený život, zdravie, majetok alebo životné prostredie a postihnutý je odkázaný na poskytnutie pomoci.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy