Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Pracovné stretnutie zástupcov HaZZ SR a HZS ČR k Programu cezhraničnej spolupráce Interreg VI-A Slovensko-Česko 2021 - 2027

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
22. 06. 2023

Včera sa v priestoroch Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne konalo ďalšie zo spoločných pracovných stretnutí predstaviteľov HaZZ SR a HZS ČR, ktorých cieľom je upevnenie a podpora vzájomnej cezhraničnej spolupráce. Na zasadnutí boli prítomní zástupcovia prezídia HaZZ, Generálneho riaditeľstva HZS ČR, ako aj zástupcovia hasičov z prihraničných krajov oprávneného územia programu: na slovenskej strane Trnavského, Trenčianskeho a Žilinského a na českej strane Juhomoravského, Zlínskeho a Moravskosliezskeho kraja.

Program pracovného stretnutia spočíval vo vyšpecifikovaní spoločného projektového zámeru v súvislosti s programom INTERREG VI-A Slovensko – Česko 2021-2027. Partneri sa na rokovaní dohodli na spolupráci v oblasti Špecifického cieľa programu – Podpora adaptácie na zmenu klímy a prevencie rizika katastrof, ako aj odolnosti, a to s prihliadnutím na ekosystémové prístupy.

Dnešnému pracovnému stretnutiu predchádzalo spoločné zasadnutie zástupcov HaZZ SR a HZS ČR, ktoré sa konalo v marci tohto roka v Bratislave. Na tomto stretnutí boli predstavené východiská spoločne navrhovaného projektu, ktorým je posilnenie cezhraničnej spolupráce záchranných zložiek pozdĺž celej spoločnej slovensko-českej hranice.

V mesiacoch apríl a máj bolo spracované „Memorandum o spolupráci v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika na obdobie 2021 -2027“, ktoré bolo zavŕšené slávnostným podpisom najvyšších predstaviteľov oboch zložiek dňa 5. júna v Brne.

Stretnutia oboch zložiek sa uskutočňujú na základe snahy o predloženie spoločného projektu, ktorý po schválení budú obe strany spoločne implementovať v súvislosti s programom INTERREG VI-A Slovensko – Česko 2021-2027, ktorý bude financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci cieľa Európska územná spolupráca, ktorý na účely cezhraničnej spolupráce vyčlenil celkovo 85.323.597 EUR.

Interreg 6A SR-CR 2021-2027

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy