Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Slovenskí hasiči sa podieľali na príprave poľného cvičenia TbiEX v Gruzínsku

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
21. 06. 2023

Príslušník KR HaZZ v Trenčíne pplk. Ing. Juraj Jurdík, PhD., sa spolu s ďalšími dvomi slovenskými hasičmi: mjr. Ing. Pavlom Dubajom z KR HaZZ v Banskej Bystrici a mjr. Mgr. Richardom Rehákom z KR HaZZ v Bratislave, v dňoch od 14. do 16. júna 2023 zúčastnil poľného cvičenia TbiEX, ktoré sa konalo v Gruzínsku. Cvičenie bolo určené pre krajiny východného partnerstva (Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan, Moldavsko, Ukrajina). Do prípravy boli zapojené aj ďalšie krajiny ako Taliansko či Švédsko. Poľnému cvičeniu predchádzalo štábne cvičenie, ktoré prebiehalo v dňoch 12. a 13. júna 2023. Na cvičení TbiEx sa celkovo zúčastnilo viac ako 350 cvičiacich.

Na príprave tohto cvičenia sa uvedení príslušníci HaZZ podieľali od novembra 2022. Okrem toho sa spolu zúčastnili troch plánovacích konferencií k cvičeniu a operatívne jednej resp. dvoch koordinačných porád. Slovenskí hasiči na poľnom cvičení pracovali na návrhu scenárov rozohry cvičenia, na príprave bezpečnostného plánu cvičenia a na plánovaní nasadenia vrtuľníkov. Námetom cvičenia bol lesný požiar s dopadmi na infraštruktúru, priemysel a občanov.

Poľné cvičenie bolo pokračovaním projektu PPRD East 3 - prevencia, pripravenosť a reakcie na prírodné a človekom spôsobené katastrofy. Do projektu bolo v rámci spoločného konzorcia zapojených viacero inštitúcií z niekoľkých európskych krajín (MSB - Švédsko, CIMA a Taliansky Červený kríž, Pelastusopisto z Fínska, vrátane Ministerstva vnútra Slovenskej republiky).

Cvičenie s reálnym nasadením síl a prostriedkov bolo zamerané na využitie vedomostí a skúseností získaných počas trvania programu - napr. systém včasného varovania, overenie úrovne spracovaných operačných postupov  a  na interoperabilitu medzi tímami. Súčasťou bola aj ukážka techniky pre vybraných hostí z ministerstiev jednotlivých krajín, na ktorom Slovenskú republiku zastupoval prezident HaZZ plk. Ing. Pavol Mikulášek. 

Zdroj: HaZZ

Foto: HaZZ

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy