Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. apríl 2024, utorok
 

Záchrana zranenej osoby z komína

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
26. 11. 2023

Dňa 25. novembra, krátko pred jedenástou hodinou predpoludním bola ohlásená žiadosť o pomoc pri záchrane zranenej osoby z výšky. Udalosť sa stala počas demolačných prác na banskom komíne vo výške cca 60 metrov, počas ktorých osoba spadla mimo plošinu, následkom čoho zostala visieť vo vnútri komínového telesa, uchytená v postroji. Udalosť sa stala v meste Handlová, v okrese Prievidza.

Na miesto udalosti boli vyslaní ôsmi príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Handlovej a Prievidze s výškovou technikou a tromi ďalšími zásahovými vozidlami.

Po príchode hasičov na miesto udalosti bolo zistené, že zranenú osobu sa ďalším trom kolegom pracujúcim na komíne podarilo vytiahnuť späť na plošinu, kde jej poskytovali prvú pomoc.

Veliteľom zásahu boli určení traja príslušníci HaZZ – členovia lezeckej skupiny, ktorí vystrojení lezeckým vybavením potrebným na zásah, ako aj zdravotníckym materiálom vystúpili po vonkajšej strane komína do plošiny, kde sa nachádzala zranená osoba a traja pracovníci.

Zasahujúci hasiči poskytli zranenému predlekársku pomoc a ošetrenie. Osoba bola zabalená do termofólie, zateplená dekami a po stabilizovaní postupne pripravovaná na evakuáciu. Počas toho hasiči vytvorili kotviace body a spustili 60 metrov dlhé laná do vnútra komína.

Následne sa do komína spustil príslušník HaZZ, ktorý postupne očisťoval vnútorné prstence komína od sutín, nakoľko tieto by počas transportu mohli ohrozovať zostupujúce osoby. V spodnej časti komína, kde sa nachádzal otvor hasiči ukotvili nadstavovací rebrík.

Po očistení zostupovej cesty bola zranená osoba naviazaná na člena lezeckej skupiny, ktorý s postihnou osobou bezpečne zlanil komínom k pripravenému rebríku. Tu si zranenú osobu prevzal ďalší lezec, ktorý po zaistení zraneného transportoval na zem, kde bol odovzdaný do starostlivosti privolanej posádky Záchrannej zdravotnej služby.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy