Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Certifikačná návšteva predstaviteľov Európskej komisie

22. 02. 2019

14 - Certifikačná návšteva predstaviteľov Európskej komisie

V dňoch od 20. - 22. februára 2019 sa uskutočnila certifikačná návšteva zástupcov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu  v súvislosti s certifikáciou modulu ETC a modulu EURACARE. Úlohou delegácie je preveriť akcieschopnosť a pripravenosť modulov ETC a EURACARE pre ich nasadenie v rámci mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu (UCPM). Návštevy z Bruselu sa zúčastnili certifikačné expertky Erika Conti a Anastasia Ioakeimidou a zástupca vedúceho právneho oddelenia Stephen Curzon. Slovenskú stranu reprezentovali prezident HaZZ Alexander Nejedlý, riaditeľ kancelárie prezidenta HaZZ Stanislav Celleng, riaditeľ odboru riadenia hasičských jednotiek Prezídia HaZZ Adrián Mifkovič, Peter Maďari z oddelenia odborných služieb Prezídia HaZZ, zástupcovia modulu ETC, zástupcovia Sekcie krízového riadenia MV SR a členovia Asociácie samaritánov Slovenskej republiky. Delegácia strávila prvý deň návštevou na Prezídiu HaZZ, kde sa uskutočnilo pracovné stretnutie
v súvislosti s prezentáciou modulov ETC. Popoludní sa členovia delegácie presunuli na Letecký útvar MV SR, kde im bol predstavený modul EURACARE. Modul ETC je dočasný núdzový tábor (Emergency Temporary Camp). Hlavným cieľom tohto projektu je prispieť k zvýšeniu efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy prostredníctvom vytvorenia modulu ETC, ktorého úlohou je zabezpečiť schopnosť Slovenskej republiky poskytnúť v krízovej situácii niektorej z členských krajín EÚ dočasné núdzové ubytovanie a humanitárnu pomoc, vrátane kvalifikovaného personálu. Modul EURACARE Flight & Shelter je letecká evakuácia obyvateľov z miesta mimoriadnej udalosti. Pripravovaný modul bude po certifikácii zabezpečovať pomoc európskym občanom v krízových oblastiach sveta, ako krátkodobé núdzové ubytovanie, základnú zdravotnú a psychosociálnu pomoc a zároveň zabezpečí ich následnú evakuáciu lietadlami Leteckého útvaru MV SR, ktorý je partnerom tohto projektu.

Dnes sa členovia delegácie presunuli na Záchrannú brigádu HaZZ v Malackách na prehliadku modulu ETC, kde im bolo predstavené jeho vybavenie a systém aktivácie dočasného núdzového tábora. Oficiálna návšteva predstaviteľov z Európskej komisie končí dnes večer.

 

Zdroj: HaZZ
Foto: HaZZ

 

Dôležité odkazy

Ako postupovať?

Dôležité oznamy