Výcvik
Sústredený krajský povodňový výcvik 2020
Miesto a dátum konania: Vodná nádrž Teplý Vrch, 18.-20. marca 2020
Výcvik bol zameraný na zvýšenie odbornej pripravenosti príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (ďalej len „HaZZ“) Banskobystrického kraja vykonávaní záchranných prác na zamrznutej vodnej hladine, vykonávaní záchrany osôb pri prelomení ľadu pomocou jednoduchých prostriedkov a využití dostupných prostriedkov povodňovej záchrannej služby. Cieľom výcviku bolo precvičenie efektívneho vykonania záchranných prác na vodnej ploche v sťažených zimných podmienkach.
Ďalším cieľom výcviku bolo oboznámenie sa s postupmi pri poskytnutí predlekárskej prvej pomoci podchladeným osobám a topiacim sa osobám.
Výcviku sa zúčastnili príslušníci zo všetkých okresných riaditeľstiev HaZZ Banskobystrického kraja, 8 koordinátorov, 3 príslušníci Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici a jeden príslušník Okresného riaditeľstva HaZZ v Rimavskej Sobote, ktorí organizačne zabezpečovali výcvik, 5 inštruktorov a 9 členov potápačskej skupiny.
Spôsob vykonania výcviku
Družstvá sa po príchode na miesto určenia ustrojili do suchých povodňových oblekov a pripravili si technické prostriedky povodňovej záchrannej služby, ktoré si priniesli so sebou. Následne sa na pokyn inštruktora formou výjazdu presunuli na miesto vykonania disciplíny – záchrana topiacej sa osoby na zamrznutej hladine vodnej plochy, kde vykonali záchranu.
Po vykonaní záchrany topiacej sa osoby bolo družstvo ihneď zo strany inštruktora informované a kladoch a záporoch vykonanej činnosti a bol zhodnotený samotný zásah. Následne boli príslušníkom predstavené aj iné technické prostriedky, ktoré je možné použiť na záchranu topiacej sa osoby na zamrznutej vodnej ploche.
Po zbalení technických prostriedkov a odstrojení sa z povodňových oblekov sa družstvo presunulo na plnenie ďalšej disciplíny – poskytovanie predlekárskej prvej pomoci.
Disciplína č. 1
Záchrana topiacej sa osoby na zamrznutej hladine
Pri plnení tejto disciplíny príslušníci precvičovali záchranu osôb po prelomení ľadu na zamrznutej hladine vodnej nádrže a zároveň záchranu topiacej sa osoby. Súčasťou tejto disciplíny bolo precvičenie rôznych spôsobov vykonania zásahu na zamrznutej vodnej hladine s využitím všetkých dostupných prostriedkov povodňovej záchrannej služby.
Disciplína č. 2
Poskytnutie prvej pred lekárskej pomoci
Pri tejto disciplíne sa príslušníci oboznamovali so spôsobom poskytnutia pred lekárskej prvej pomoci topiacim sa osobám a osobám s podchladením. Príslušníci si prakticky precvičovali vykonanie masáže srdce a umelého dýchania na elektronickej figuríne.
Počas výcviku bol zo strany príslušníkov prejavený záujem a precvičované činnosti a oboznámenie sa s prostriedkami povodňovej záchrannej služby.
Kladne bol hodnotený spôsob vykonania výcviku – výjazdová forma, čím sa výcvik veľmi priblížil k reálnym podmienkam výjazdu. Simulovaný zásah súbežne sledovali traja inštruktori, ktorí sa zameriavali na dodržanie bezpečnosti samotných príslušníkov, techniku a taktiku vykonania zásahu. Všetky pripomienky a poznatky si ihneď po ukončení záchrany mali možnosť zasahujúci príslušníci a inštruktori vydiskutovať.
Pri výcviku bol zároveň odskúšaný improvizovaný záchranný prostriedok, slúžiaci na efektívnu a rýchlu záchranu topiacej sa osoby na zamrznutej hladine.
Dokumenty na stiahnutie | |
Krajský sústredený povodňový výcvik 2020 (284,5 kB) | ![]() |
Krajský sústredený povodňový výcvik 2019 (304,2 kB) | ![]() |
Krajský sústredený povodňový výcvik 2018 (302,5 kB) | ![]() |