Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

15. ročník Celoslovenského policajného a hasičského výstupu 2023

Vysoké Tatry, Štrbské pleso, 02. 10. 2023

05. Účastníci výstupu

V dňoch 22. – 24. septembra sa uskutočnil už 15. ročník Celoslovenského policajného a hasičského výstupu, ktorý zorganizoval Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR pod vedením plk. Mgr. Milana Petrulu. Cieľ tohto ročníka bol Kriváň. Zopakoval sa teda výstup z celkového prvého ročníka 2009, kedy cieľom účastníkov výstupu bol tiež národný vrch - Kriváň. Na tohtoročný výstup sa prihlásilo okolo viac ako 260 účastníkov.

V piatok popoludní začali prichádzať prví účastníci, ktorí boli ubytovaní v tatranskom hoteli FIS na Štrbskom Plese. Tam prebiehala aj samotná registrácia. Duchovní ÚEPS postupne registrovali hostí a odovzdávali im aj upomienkové predmety. Tohto roku bolo možné si objednať funkčné športové tričko s grafikou a potlačou Kriváňa, čiapku a magnetku. Prvý večer bol neformálny, kde sa stretli ľudia a v príjemnej a priateľskej atmosfére viedli rozhovory.

Samotný výstup sa konal v sobotu 23.9.2023. Nástup účastníkov bol na Štrbskom Plese, pred hotelom FIS, ráno o 7.20 kde sa prihovoril riaditeľ úradu Milan Petrula a potom odovzdal slovo Miroslavovi Žifčákovi, riaditeľovi oblastného strediska HZS Vysoké Tatry. Kvôli zlému a upršanému počasiu však neodporúčal výstup na Kriváň a tak boli navrhnuté iné, menej náročné alternatívne trasy. Niektorí sa vybrali na Capie plesá, iní na Popradské pleso a Ostrvu, iní zase na Predné Solisko.

Pri raňajšom nástupe sa odovzdali aj ceny od Športového centra Polície pre prvých 3 prihlásených účastníkov cez registračný formulár.

Na záver ranného nástupu zaspievali účastníci výstupu hymnu SR, ktorá bola sprevádzaná hrou na heligónke jedným z účastníkou výstupu, kolegom na výsluhovom dôchodku, Júliusom Remenárom. Následne bolo účastníkom výstupu udelené požehnanie na cestu a zoradili sa k spoločnej fotke.

Po celodenných turistických pochodoch väčšími alebo aj menšími skupinkami, sa všetci bezpečne vrátili na hotel. Po večeri sa presunuli sa do kongresovej sály hotela PATRIA, kde bola pre účastníkov pripravená slávnostná Akadémia.

Na nej sa účastníkom prihovoril generálny duchovný Ústredia EPS v OS a OZ – vojenský biskup plk. Mgr. Viktor Sabo, PhD.

Milan Petrula v prezentácii venovanej histórii výstupov prostredníctvom fotiek oživil spomienky na predchádzajúci ročník výstupu a zároveň potom prostredníctvom dochovaného obrazového záznamu, krátkym videom z 1. ročníka Celoslovenského policajného a hasičského výstupu na Kriváň z roku 2009, pripomenul začiatky tohto výstupu.

Atmosféru slávnostnej Akadémie umocnilo vystúpenie Hudby MV SR, pod  dirigentským vedením kpt. Mgr. Art. Štefana Bugalu. Hudba MV SR, odohrala niekoľko blokov, s krásnymi melódiami zahraničných aj domácich skladieb, ktoré skvelo vyplnili priestor medzi jednotlivými blokmi slávnostnej Akadémie. Niektoré piesne si s hudbou MV SR zaspievala aj speváčka Sabinka Fraňová z Trenčianskych Stankoviec a spevom piesne „Žiť za to stálo“ sa predstavil aj Boris Červeňan, člen hudby MV SR, hráč na saxofón.

Milým prekvapením programu bolo aj vystúpenie speváčky Sabinky Fraňovej s duchovným Úradu EPS MV SR kpt. Mgr. Milanom Bartkom, ktorý ju sprevádzal na gitare k piesni Nenahraditeľná od Simy Magušinovej.

Na slávnostnom večere bola udelená pamätná medaila Úradu EPS MV SR III. stupňa účastníkom výstupu, ktorí majú absolvovaných minimálne 10 výstupov a splnili podmienky pre udelenie pamätnej medaile, menovite:

PaedDr. Jane Vološinovej,
Bc. Paullíne Prokopovej,
Ing. Ivete Fečkovej,
mjr. JUDr. Mikulášovi Martonovi,
mjr. Mgr. Renému Demjanovi.

Medaila II. stupňa za účasť na doterajších všetkých 15. ročníkoch výstupu bola udelená účastníkom výstupu:

mjr. Mgr. Jánovi Pacigovi, PhD.,
mjr. Mgr. Matúšovi Vongrejovi,
plk. Ing. Stanislavovi Flimelovi,
Mgr. Adele Gajdošovej
npor. Ľubošovi Liskovi,
Petre Mäkkej,
npor. Bc. Miroslavovi Mäkkému,
Milošovi Jančovi,
PhDr. Žanete Mihaličovej,
npor. PhDr. Vladimírovi Mihaličovi,
npor. Jaroslavovi Švábikovi,
mjr. Ing. Jozefovi Pagáčovi.

Ocenenie, pamätná medaila Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR, bola udelená generálnym duchovným Ústredia EPS v OS a OZ SR, vojenským biskupom Viktorom Sabom aj riaditeľovi Úradu EPS MV SR plk. Mgr. Milanovi Petrulovi.

Tento slávnostný galavečer bol obohatený aj tým, že medzi slovenských policajtov a hasičov prijali pozvanie aj zahraniční hostia – hostia z Rakúska, Litvy a Českej republiky, ako aj ďalší vzácni zahraniční hostia.

Na záver sa účastníkom výstupu prihovoril aj hosť z Polície Českej republiky – Zdeněk Klaban, ktorý vyzdvihol, že hoci sme 2 rozdielne národy, máme k sebe stále blízko a je rád, že duchovná služba organizuje takéto podujatia, ktoré ľudí spájajú a zbližujú.

Pre spestrenie programu slávnostného večera bola vyhlásená aj tombola. Každý účastník bol do nej automaticky zapojený so svojím registračným číslom. Výhercovia dostali reklamné predmety Ministerstva vnútra, Športového centra Polície, Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ, Vojenskej podpornej nadácie, ako aj sponzorské predmety, ktoré venovali niektorí účastníci výstupu.

Na konci slávnostnej akadémie bol vyhlásený aj termín ďalšieho Celoslovenského policajného a hasičského výstupu 2024. Cieľom budú Rysy a to v termíne 27. – 29. september 2024.

Po samotnom večeri boli účastníci pozvaní na čašu vína a malé občerstvenie, ktoré bolo pre nich pripravené.

V nedeľu ráno sa o 10.00 hod. konala v Rímskokatolíckom kostole na Štrbskom Plese ekumenická pobožnosť, ktorú pripravili duchovní Úradu EPS MV SR. Na bohoslužbe kázala farárka reformovanej cirkvi, policajná duchovná pplk. Mgr. Jana Tabačková. Do priebehu pobožnosti bol zapojený aj kolega z Polície ČR Zdeněk Klaban a svojím spevom obohatila toto ekumenické stretnutie aj Sabinka Fraňová, na organe hral Milan Petrula.

Keďže sa kvôli zlému počasiu v sobotu neuskutočnil výstup na Kriváň, bol na slávnostnom večeri organizátorom výstupu Milanom Petrulom vyhlásený náhradný termín výstupu na utorok 26.9., ktorý bol presne na deň dátumom prvého ročníka výstupu na Kriváň v roku 2009. V utorok bolo počasie úplne iné - oveľa lepšie a krajšie ako v sobotu. Malá skupinka 10 účastníkov prišla ráno o 7.00 k Trom studničkám a odtiaľ úspešne zdolali Kriváň. Na vrchole zaspievali štátnu hymnu SR a vrátili sa späť na parkovisko ku Trom studničkám.

Aj takýto bol 15. ročník Celoslovenského policajného a hasičského výstupu na Kriváň 2023.