Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Deň obetí dopravných nehôd v Košiciach

Košice, 11. 12. 2023

06. Spoločná fotografia

Stáva sa už dobrým zvykom, že aj v našom kraji si pripomíname Deň obetí dopravných nehôd. Za prítomnosti zástupcov Krajského riaditeľstva PZ Košice a SOŠ PZ, KR hasičov, náčelníka mestskej polície Košice a dobrovoľných hasičov a záchranárov, rovnako aj rodín pozostalých, sa uskutočnili v pondelok 13.11.2023 Ekumenické Bohoslužby v Kostole sv. Michala v Košiciach.

Emotívnou chvíľou bolo čítanie mien a zapálenie sviečok, aby sme nezabudli... 

V kázaní, ktorým sa prihovoril riaditeľ úradu Ekumenickej pastoračnej služby plk. Mgr. Milan Petrula na biblický text podobenstva o milosrdnom samaritánovi poukázal na skutočnosť, že sa v našom živote stávajú nešťastné udalosti, chvíle, voči ktorým sme bezmocní. Zlo vstupuje do našich životov a napadne nás, rovnako ako bol napadnutý pocestný v podobenstve. Práve preto je dôležité, aby bol blízko niekto, kto je ochotný nám pomôcť, venovať svoj čas aj energiu pre našu záchranu. V tejto pozícii sa nachádzajú policajti, hasiči aj záchranári. Blízko človeku v núdzi. Aj preto v tento deň si môžeme pripomínať, že vďaka ich včasnému zásahu je menej obetí.

Takáto pietna spomienka na tragicky zosnulých by teda mala meniť aj nás. Mala by nás povzbudiť k tomu, aby sme sa na cestách správali zodpovedne, opatrne a vážili si život - život svoj, ale aj život toho druhého. Mala by byť akýmsi druhom prevencie - varovaním či výstrahou tak, ako sú pre nás varovaním kríže popri našich cestách.

V zhone svojho života nezabudnime na tých, ktorí tragicky zahynuli na cestách, nezabúdajme na ťažkú službu policajtov, hasičov a záchranárov, ale sme nezabúdajme ani na Pána Boha a na vlastnú pominuteľnosť.

Jana Tabačková, policajná duchovná KR PZ Košice

Upozornenie na pozornosť a ohľaduplnosť na cestách

Nepozornosť, arogancia, únava, no v neposlednom rade aj alkohol sú najčastejšími príčinami vzniku dopravných nehôd. Na celom svete zomrie denne na cestách niekoľko tisíc ľudí, desaťtisíce ďalších si neraz ťažké následky s trvalým poškodením zdravia nesú po celý ďalší život. Tretia novembrová nedeľa je preto na celom svete venovaná pamiatke obetí dopravných nehôd.

Dopravná nehoda je ťažkou životnou skúškou nielen pre tých, ktorých sa bezprostredne dotýka, ale často nastáva neľahká situácia aj pre všetkých tých, ktorí na mieste poskytujú profesionálnu pomoc. Pred očami záchranárov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru i policajtov sa v priebehu niekoľkých minút odvíjajú ľudské príbehy. Neraz sami zadržiavajú slzy, keď „z pazúrov Zubatej ťahajú“ malé dieťa, mladú rodinu či milovaných starkých, a často sú to obrazy, ktoré majú pred očami ešte dlhú dobu.

Nepodceňujme význam prevencie na cestách, nehnevajme sa, ak nás policajti namerajú pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti či zastavia kvôli kontrole dopravných predpisov. Aj takýmto spôsobom chránia tých, ktorí sa na ceste správajú slušne a zodpovedne, a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. No predovšetkým, namiesto zachmúrenej tváre si uvedomme, že to policajti robia pre našu bezpečnosť a chránia ľudské životy.

To hlavné, čo si ale uvedomme, je to, že miesto dopravnej nehody, v horšom prípade tragickej, nie je miestom, kde by sme sa mali zbytočne zdržiavať, rozptyľovať svojou prítomnosťou zasahujúce záchranné zložky, pretože neraz to môže byť boj o sekundy, ktoré rozhodnú o živote. V takom prípade nemôžete dostať horší nápad, ako vybrať mobilný telefón a zdieľať priebeh na sociálnych sieťach, alebo fotografiu totálne rozbitého auta „zavesiť“ do rôznych skupín. Skúste sa v takej chvíli zamyslieť nad tým, že ten, ktorého práve natáčate na svoj mobilný telefón, práve prehral svoj boj o život, ale jeho najbližší, ktorí netrpezlivo čakajú na jeho návrat domov, netušia, čo sa stalo. Myslia si, že iba niekde uviazol v dopravných kolónach a už o chvíľu sa budú tešiť zo vzájomnej prítomnosti. Predstavte si, ako sa musia cítiť a čo prežívať najbližší, ak ich milovaný na telefonáty nereaguje a oni netušia, čo je s ním. Nie je asi viac traumatizujúci zážitok, ak sa k fotografii zdemolovaného auta na sociálnej sieti s necitlivým popisom dostane dieťa. Verte, že ten moment, kedy zistí, že to rozbité auto bolo ockove alebo že tú zrážku neprežila mamka, si zapamätá do konca svojho života.

13. novembra 2023 sme si, v Kostole sv. Michala v Košiciach, pripomenuli  a zaspomínali  na obete dopravných nehôd a v tichu modlitby prosili  za rodiny, ktoré boli takýmito tragédiami dotknuté, ale i prosili  o silu a trpezlivosť pre tých, ktorí budú následky nehôd v podobe podlomeného a skrehnutého zdravia musieť znášať do konca života.  Poďakovali sme všetkým tým, ktorí pri takýchto nešťastných udalostiach pomáhajú, zachraňujú, utešujú a zo všetkých síl sa snažia napraviť alebo zmierniť následky nešťastia.

Nie sú nám ľahostajné osudy rodín, ktoré stratili svojich najbližších, ani osudy tých, ktorých zdravie už nie je po dopravnej nehode stopercentné. Počas nedele venovanej obetiam dopravných nehôd, i počas pondelkovej pietnej spomienky, sa pripojíme k modlitbám za zmiernenie bolesti k tým, čo smútia a zároveň všetkých vás ostatných vyzývame k zvýšenej ohľaduplnosti, zodpovednosti a bezpečnosti na cestách.

Lenka Ivanová, hovorkyňa KR PZ Košice