Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Kaprun – pochod s klubom rakúskych výsadkárov OSTARRICHI - 2023

Kaprun, Rakúsko, 03. 08. 2023

01. Pred pochodom

Úrad EPS MV SR zorganizoval v kooperácii s klubom rakúskych výsadkárov OSTARRICHI vysokohorský pochod v oblasti alpského regiónu Kaprun, v termíne od 27.7. do 31.7.2023. Bol to 12. ročník, na ktorom za zúčastnili policajti a vojaci z Českej republiky, Nemecka, Litvy, Slovenska a samozrejme domáci organizátori a účastníci.

Z Úradu EPS MV SR boli prítomní riaditeľ úradu Milan Petrula a duchovný Milan Bartko z Akadémie PZ v Bratislave. Z Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR sazúčastnil zahraničnej aktivity aj generálny duchovný – biskup Ústredia, Viktor Sabo. Účastníci zájazdu boli z radov civilných ako aj štátnych zamestnancov MV SR, z Polície, Hasičského a Záchranného zboru, ako aj z radov výsluhových dôchodcov. Účastníci vyrážali z Bratislavy vo štvrtok 27.7. popoludní autobusom a do alpského mestečka Kaprun prišli vo večerných hodinách.

V piatok si dopoludnia sa oboznámili s okolím alpského regiónu a niektorí dokonca vyšli na Kitzsteinhorn 3203 kde im počasie umožnilo vychutnať si krásne výhľady a panorámy. Popoludní spoločne prešli autobusom ku Krimmelským vodopádom, ktoré sú považované zanajväčšie vodopády Rakúska a celej Európy.

V sobotu bol pre účastníkov pripravený strelecký program s klubom výsadkárov, ako aj voľnýprogram, keď počas dňa sa účastníci preverili svoje turistické zdatnosti s prevýšením skoro 800 metrov na vysokohorskú chatu Heinrich–Swaiger-Haus vo výške 2802 m n. m. a navštívili aj Zell am See a vysokohorskú kaplnku sv. Alžbety na vyhliadkovom kopci Schmittenhöhe, kde bol priestor na duchovné stíšenie. Kaplnka bola zriadená na mieste, z ktorého cisárovná Alžbeta (Sisi) v roku 1885 obdivovala veľkolepú alpskú panorámu.

Každý večer sa účastníci stretávali pri duchovnom slove, v ktorom uvažovali o rozličných témam každodenného života, o ľudskej dôstojnosti, spravodlivosti, vzťahoch, hriechu, sklamaniach, nádejach a očakávaniach, ktoré každý jeden máme. V modlitbách ďakovali za Božiu ochranu a požehnanie. Súčasťou večerných stretnutí pri Božom slove boli aj hymnické a nábožné piesne, ako aj inštruktážne pokyny pre nový deň a následne voľné rozhovory.

Pochod spolu s klubom rakúskych výsadkárov bol v nedeľu 30.7. Ešte pred samotným výstupom sa účastníci slovenskej delegácie stretli ráno ku nedeľnej pobožnosti, ktorú viedolgenerálny duchovný ústredia EPS v OS a OZ - vojenský biskup, Viktor Sabo. Pochod sa začal ráno o 8.30 pred hotelom Jufa presunom k lanovkám, ktorými sme sa dostalido Alpincentra vo výške 2450 m, z ktorého účastníci, ktorých bolo približne 150, pokračovali zostupom po cestách pod horským hrebeňom až k cieľu - horskej chate Stangerbauer 1100 m. Trasa pochodu merala približne 21,5 km s traťovým klesaním približne 1400 m. Účastníci pochodu, ktorí úspešne prišli do cieľa, získali od klubu rakúskych výsadkárov medailu a certifikát. Tie boli každému účastníkovi slávnostne odovzdané večer pri vyhodnotení pochodu osobne riaditeľom Úradu EPS MV SR Milanom Petrulom a generálnym duchovným Ústredia EPS v OS a OZ SR - vojenským biskupom, Viktorom Sabom.

V záverečný deň odchodu, v pondelok, sa cestou späť na Slovensko účastníci zastaviliv Berchtesgaden – Kehlsteinhaus, kde sa oboznámili s históriou tohto miesta súvisiacou s dejinami 2. sv. vojny a po malej zastávke v Salzburgu sa vydali na cestu domov.