Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Konal sa 14. ročník Celoslovenského policajného a hasičského výstupu

Veľký Choč, 30. 09. 2022

07. Na Veľkom Choči

V dňoch 23. – 25. septembra 2022 sa uskutočnil v poradí už 14. ročník Celoslovenského policajného a hasičského výstupu, ktorý organizoval úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR. Cieľom tohtoročného výstupu bol Veľký Choč (1611 m n. m.) Začiatok bol po organizačnej zmene nakoniec z obce Valaská Dubová.

Piatok patril osobným rozhovorom a registrácii účastníkov. V sobotu 24.9. ráno prebiehala pred samotným nástupom ešte registrácia účastníkov, ktorí prichádzali na jeden deň. Celkovo sa výstupu zúčastnilo viac ako 350 ľudí. Najpočetnejšie zastúpenie mal Bratislavský kraj 23% a potom v tesnom závese Košický s 22% a Prešovský kraj s 21 % účastníkov. Medzi účastníkmi bolo 45 % príslušníkov PZ SR, 10 % účastníkov bolo z verejného záujmu a 6 % príslušníkov HaZZ.

V úvode riaditeľ úradu ekumenickej pastoračnej služby plk. Mgr. Milan Petrula srdečne všetkých, ktorí sa zhromaždili na futbalovom ihrisku, privítal a predstavil aj hostí zo zahraničia – Elke James z USA z Europolu, Zuzanu Brunnerovú z Europolu, Zděnka Klabana z Polície Českej republiky, ako aj ďalších kolegov z Polície Českej republiky, ktorí, počas pomoci pri riadení utečeneckej krízy, slúžili na hraničných priechodoch na východnej hranici. Medzi účastníkmi výstupu boli aj príslušníci maďarskej polície. Boli sme radi, že medzi nás zavítal aj JUDr. Roman Oklamčák, riaditeľ organizačného odboru kancelárie ministra vnútra SR. Prítomným sa prihovoril zástupca Horskej záchrannej služby z Veľkej Fatry. Veľká vďaka patrí členom HZS, ktorí poskytli asistenciu pre bezpečný priebeh tohtoročného výstupu. Riaditeľ Úradu EPS sa tiež duchovne s prítomnými zamyslel nad životom a jeho darom a túžbou po radosti, o ktorú sa treba snažiť aj malými krokmi a ku ktorej nás pozýva Božie slovo. Zaspievala sa hymna SR a potom udelil pán riaditeľ aj duchovné požehnanie pre účastníkov výstupu. Po spoločnej fotografii sa všetci vybrali do cieľa trasy - na Veľký Choč. 

Počasie na výstupe vyšlo výborne. Nebolo ani veľmi horúco a ani nepršalo. Postupne sa všetci v menších či väčších skupinkách dostali najprv na lesnú čistinku – Poľanu, odkiaľ sa všetci vybrali už na poslednú fázu výstupu a to priamo na Veľký Choč. Ten naskytol účastníkom výstupu očarujúci panoramatický výhľad na pohoria Slovenska.

Slávnostný večer sa počas tohto ročníka konal v sobotu po výstupe a nie ako je zvykom v predvečer výstupu. Otvoril ho riaditeľ Milan Petrula a duchovným slovom sa na tomto večeri prihovoril duchovný EPS MV SR mjr. Mgr. Matúš Vongrej. Súčasťou slávnostného večera bolo aj ocenenie účastníkov výstupu za absolvovanie minimálne 10 ročníkov, podporu duchovnej služby, ako znak ocenenia ľudských postojov a morálnych hodnôt ocenených. Riaditeľ úradu EPS MV SR odovzdal medaily npor. Mgr. Zuzane Koščakovej a mjr. PaedDr. Jánovi Kentošovi. Prítomných pozdravila aj zahraničná hostka Elke James z EUROPOLU a tešila sa, že mohla byť prítomná na tomto výstupe v tak výbornej atmosfére medzi priateľskými ľuďmi. 

Vzácnym hosťom sobotného večera bol aj generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR plk. Mgr. Viktor Sabo, PhD., ktorý taktiež pozdravil prítomných duchovným slovom. Spestrením večera bola aj tombola, do ktorej bol každý účastník zaradený automaticky svojím registračným číslom prideleným prihlasovacím formulárom. Vyžrebovaní výhercovia tomboly získali propagačné predmety s logom MV SR, ktoré venovala kancelária ministra vnútra, v zastúpení pánom riaditeľom Romanom Oklamčákom, ktorý ceny osobne odovzdával. Po tomto večeri bol už čas na rozhovory a neformálne trávenie osobného voľna v spoločnosti príjemných ľudí v konferenčnej miestnosti.

V nedeľu ráno policajné duchovné, mjr. Mgr. Alžbeta Lucskayová a mjr. Mgr. Jana Tabačková, pripravili duchovný program – rannú pobožnosť v liturgickej forme Reformovanej kresťanskej cirkvi, ktorou bol ukončený tohtoročný 14. Celoslovenský policajný a hasičský výstup.

Budúcoročný jubilejný 15. ročník výstupu je plánovaný opäť na koniec septembra 2023. Cieľom nášho výstupu by mal byť národný vrch Kriváň, ktorý bol cieľom nášho prvého ročníka v roku 2009. Už teraz Vás naň všetkých srdečne pozývame.