Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Predadventná turistika na Devínsku Kobylu

Bratislava, 27. 11. 2022

06. Na rozhľadni Devínska Kobyla

Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR na Akadémii Policajného zboru v Bratislave spolu s Club Diplomatique Turistique na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave zorganizovali spolu v sobotu 26. novembra predadventnú turistickú akciu na vyhliadkovú vežu Devínska Kobyla.  

Skupinka z Akadémie PZ pod vedením policajného duchovného – evanjelického farára Milana Bartka sa strela ráno za sychravého ranného počasia pred hlavným vchodom školy a s nádejou hľadela na oblohu. Napriek nie veľmi sľubnému rannému pohľadu z okna to ani tak neodradilo nadšených študentov od turistického výletu. 

Tým, že na výlete bol plánovaný aj oheň s možnosťou si opiecť svoje zásoby, bolo potrebné sa na to patrične prichystať suchým drevom. Ešte pred celou turistikou obaja hlavní organizátori z oboch skupín zabezpečili suché drevo a triesky, ktoré bolo potrebné si vziať do lesa na zabezpečenie zapálenia ohňa. 

Počas cesty z Rače na Devín sa oba kolektívy študentov z EUBY, pod vedením Mikuláša Černotu - odborným asistentom na FMV EUBA, stretli na Šafárikovom námestí so študentmi z APZ a ich vedúcim Milanom Bartkom. Už počas cesty na Devín sa obloha krásne otvorila a zo sychravého rána pred APZ v Rači sa neskôr na Devíne objavila miestami krásna modrá obloha. Na mieste samotného miesta stretnutia na Devíne sa tak počet všetkých účastníkov turistického pochodu nakoniec vyšplhal na 26 ľudí. Turistika mala aj medzinárodnú účasť a to až z druhej strany sveta. Svoje zastúpenie na akcii mali aj Maldivy, ktoré reprezentovali 2 prenášajúce na Maldivskej štátnej univerzite, ktoré sú na Slovensku len niekoľko dní z dôvodu konanej konferencie FMV EUBA v tento týždeň.

Po úvodnom zoznámení sa účastníkov medzi sebou, sa k študentom prihovoril policajný duchovný krátkym zamyslením o príchode Ježiša Krista. Tým, že sa v nedeľu začal advent, čas očakávania na príchod Božieho Syna, sa prítomným študentom slovami z Evanjelia podľa Matúša z 3. kapitoly prihovoril krátkym príhovorom o vyrovnaní svojich ciest srdca a života pre Kristov príchod. Po modlitbe a Áronovskom požehnaní sa vybrali krásnou prírodou s výhľadmi na Devínsky hrad a Rakúsko. Ešte predtým ako začalo samotné putovanie, sa rozdelilo dovezené suché naštiepané drevo medzi všetkých účastníkov. Každý si vzal 2 – 3 polienka do batôžka a takto spoločne každý sa doslova podieľal na vytvorenom ohnisku v cieli putovania. 

V cieli predadventného putovania z rozhľadne na Devínskej kolibe boli krásne výhľady na celú Bratislavu a Rakúsko. Pod rozhľadňou bolo pripravené miesto s ohniskom a stolmi, kde sa dalo opekať. Pri ohnisku sa hralo na gitare, bolo veselo a počasie vyšlo ako na objednávku. 

Počas dňa sa študenti aj s policajným duchovným dohodli na ďalšom spoločnom podujatí, a to na spoločnú návštevu vianočných trhov v Bratislave. Táto návšteva začne adventnou bohoslužbou v utorok 29.11. o 16:00 v kaplnke Študentského domova na prízemí a po nej sa bude pokračovať presunom na vianočné trhy. Už teraz ste na bohoslužbu a návštevu trhov srdečne vítaní.