Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Spomienky na obete hôr

Pietne miesta - obete hôr, 11. 11. 2020

drevený altánok v horách s pamätnými tabuľami

Riaditeľ Úradu EPS MV SR plk. Mgr. Milan Petrula a policajný duchovný EPS MV SR na Akadémii PZ v Bratislave npor. Mgr. Milan Bartko v dňoch 5. a 6. novembra pri príležitosti pamiatky zosnulých navštívili oblastné strediská Horskej záchrannej služby a ich symbolické cintoríny.

Vzhľadom na pandemickú situáciu sa pietne spomienky nemôžu konať, tak sa policajní duchovní vybrali na symbolické cintoríny v Malej Fatre, Slovenskom raji a v Nízkych a Vysokých Tatrách, z ktorých chcú prostredníctvom videozáznamu preniesť atmosféru týchto pietnych miest. Duchovní navštívili oblastné strediská HZS v ktorých sa obvykle konajú pietne spomienky. Predstavitelia OS HZS  zapálili sviečku ako prejav spomienky na všetkých, ktorí prišli o svoje životy v horách.

Na každom mieste sa prihovoril riaditeľ oblastného strediska HZS alebo ním poverený príslušník HZS, bola natočená krátka reportáž a predstavenie symbolického cintorína ako aj krátka informácia  o štatistike zásahov HZS za poslednú sezónu.

Na symbolickom cintoríne v Žiarskej doline sa pomodlil policajný duchovný pre Žilinský kraj mjr. Mgr. Ján Paciga, PhD.,  ako  aj s rímsko-katolícky duchovný pre Horskú záchrannú službu npor. Mgr. Ján Dubecký.

Na týchto miestach symbolických cintorínoch si máme uvedomovať, že hory, príroda a počasie sú pre človeka nebezpečné a podcenenie prípravy a precenenie svojich fyzických síl môže turistov stáť to najcennejšie a to ich vlastný život.

Predstavitelia HZS vyzývajú k opatrnosti a k zodpovednému plánovaniu trasy a upozorňujú, že nie cesta na vrchol, ale až späť domov je úspešným zvládnutím vysokohorskej turistiky.