Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Študenti a pedagógovia Akadémie PZ v Bratislave na kultúrno-duchovnom výlete za Ľudovítom Štúrom

Modra, 01. 06. 2023

05. V Nemeckom evanjelickom kostole v Modre

Posledný májový deň sa poobede vybrali pedagógovia z viacerých katedier Akadémie Policajného zboru v Bratislave a študenti bakalárskeho a doktorandského štúdia na kultúrno-duchovný výlet do Modry spojený s ochutnávkou vín vo vínnej pivnici.

Tohto výletu sa zúčastnil aj generálny duchovný Ústredia EPS v OS a OZ SR Viktor Sabo a riaditeľ Úradu EPS MV SR Milan Petrula. Prítomní boli aj bývalý riaditeľ OR HaZZ v Pezinku Emil Môťovský ako aj súčasný riaditeľ OR HaZZ v Pezinku Vladimír Bartoš.

Ako prvé navštívili v Modre Slovenské národné múzeum Ľudovíta Štúra aj s jeho pamätnou izbou, v ktorej Ľudovít Štúr prežil svoje posledné dni. S organizovanou prehliadkou ich sprevádzala a odborný výklad predniesla odborná sprievodkyňa múzea. Po návšteve múzea sa celá skupina premiestnila na modranský cintorín, kde navštívili a pozreli si hrob Ľudovíta Štúra, Karola Štúra a Samuela Zocha. Z cintorína sa presunuli do oboch evanjelických kostolov.

Začali v slovenskom evanjelickom kostole, kde sa im prihovoril o slovách pokoja a Ducha Svätého ako Radcu a Utešiteľa a Darcu pokoja policajný duchovný na Akadémií PZ v Bratislave Milan Bartko. Upriamil pozornosť na to, aby každý z nás hľadal pokoj v týchto časoch a šíril pokoj či už na svojom pracovisku, ale aj medzi svojimi rodinami vo svojich domovoch. Na úvod zaspievali pieseň s gitarovým doprovodom "Kto za pravdu horí v svätej obeti". Na koniec zamyslenia odznela pieseň "Keď máme sa už lúčiť zas, hoc dobre bolo nám". V modranskom slovenskom evanjelickom kostole si pozreli aj vyšívanú históriu Evanjelickej cirkvi A.V. na Slovensku. Hneď zo slovenského evanjelického kostola pokračovali do druhého vedľa seba stojaceho nemeckého evanjelického kostola, ktorý taktiež slúži ako bohoslužobné miesto a konajú sa v ňom aj koncerty a kultúrne podujatia pre svoju výbornú akustiku a atmosféru.

Na záver kultúrno-duchovného výletu zavŕšili svoj deň návštevou vínnej pivničky, kde ich sprevádzal vinár Michal Petrík. Predstavil im históriu, dobové fotografie a život vinárskej modranskej rodiny. Postupne zdegustovali 8 rôznych vín: Veltínske zelené (2022), Rizling vlašský (2021), Rizling rýnsky (2021), Silvánske zelené (2017), Milia (2021), Dievčie hrozno (2021), Dunaj (2020) a Neronet (2021). V príjemnej a priateľskej atmosfére sa vo večerných hodinách všetci rozišli do svojich domov.