Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Študenti Akadémie PZ v kaplnke Ekumenickej pastoračnej služby

Bratislava/Modra, 11. 10. 2023

07. Pred kaplnkou Ústredia EPS

Študenti Akadémie PZ v Bratislave bakalárskeho a magisterského štúdia z oboch študijných odborov "Bezpečnostnoprávna ochrana osôb a majetku" a "Bezpečnostnoprávne služby vo verejnej správe" navštívili v utorok 10.10. v popoludňajších hodinách Kaplnku Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby.

Skupinku študentov z Akadémie PZ v Bratislave sprevádzal policajný duchovný, evanjelický farár kpt. Mgr. Milan Bartko. Spestrením tohto spoločenstva študentov bolo to, že medzi študentmi z APZ bola aj jedna študentka z Českej republiky, ktorá prišla študovať na akadémiu na zimný semester cez Program Erasmus. 

Kaplnka Ústredia EPS sa nachádza v priestoroch Ministerstva obrany pri vstupnej bráne na ulici Za kasárňou.  Ešte pred samotnou návštevou kaplnky študenti prišli do priestorov a kancelárií Ústredia EPS v OS a OZ SR. Vo svojej kancelárii ich privítal generálny duchovný - vojenský biskup plk. Mgr. Viktor Sabo, PhD. Spolu s riaditeľom kancelárie na tejto návšteve bol prítomný aj riaditeľ kancelárie Ústredia EPS mjr. ThDr. Dávid Vargaeštok.

Po úvodnom predstavení sa všetci presunuli do samotnej Kaplnky Ústredia EPS. Kaplnka Ekumenickej pastoračnej služby je novovybudovaná a bola slávnostne otvorená 19. septembra 2023. Generálny duchový, upriamil pozornosť na symboly, špecifické znaky a multifunkčné využitie tejto kaplnky, nielen na bohoslužobné  účely, ale aj na stretávanie sa pri diskusiách, besedách či iných zhromaždeniach a potrebách Ústredia EPS v OS a OZ SR. Počas prezentácie priestorov medzi prítomných prišiel aj riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, plk. Mgr. Milan Petrula. Ten takisto pozdravil študentov a tešil sa, že sa takéto stretnutie zorganizovalo a že študenti Akadémie PZ spoznávajú priestory novej Kaplnky EPS.

Viktor Sabo sa prihovoril Božím slovom o tom, aby sme sa spoliehali na Pána Boha, ktorý riadi múdro naše životy a nie vždy to, čo chceme my, je pre nás to najlepšie. Upriamil pozornosť na Pána Ježiša, ktorý v Getsemanskej záhrade odmietol 12 plukov anjelov na svoju obranu, len preto, aby podstúpil pre nás záchranu a vydal sa obetovať za každého jedného z nás.

Nakoniec sa skupinka študentov rozlúčila spred vchodu do kaplnky s generálnym duchovným Ústredia, s riaditeľom Úradu EPS MV SR a riaditeľom Kancelárie Ústredia a pokračovala na medzimestský autobus do Modry, priamo do vínnej pivničky - do rodinného vinárstva.V Modre sa pridali ešte ďalší účastníci degustácie, a tak vytvorili ešte väčšie spoločenstvo v priateľskej a pohodovej atmosfére. Domáci vinár ich v príjemnej komornej pivnici previedol nielen degustáciami vín, ale aj históriou vinárstva v Modre a okolí a prezentoval svoje rodinné fotografie, ktoré sa viazali na prácu, zvyky a tradície vinohradníckej modranskej rodiny. 

Po ukončení  večer všetci nastúpili do autobusu späť do Bratislavy a zhodnotili, že to bola vydarené a príjemné podujatie.