Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Túra na hrad Pajštún

Pajštún, 13. 02. 2023

07. Spoločná fotografia na skale

V prvých týždňoch letného semestra sa zorganizovala ďalšia turistická sobota. Dňa 11.2.2023 sa študenti a vyučujúci z Akadémie Policajného zboru vybrali s policajným duchovným Úradu EPS MV SR na APZ Milanom Bartkom na hrad Pajštún. Ráno pred hlavným vchodom vyrazili a cestou v autobuse sa spojili s ďalšou skupinkou z Club diplomatique turistique na Fakulte medzinárodných vzťahov EUBA pod vedením druhého spoluorganizátora Mikuláša Černotu.

Spolu z Bratislavy sa vyviezli do centra Stupavy odkiaľ sa začalo putovanie. V úvodnej časti bolo spoločné zoznamovanie. V spoločnom kruhu sa tak medzi prítomnými študentmi pridali aj ďalší kamaráti našich študentov z ďalších 3 vysokých škôl. Ako je dobrým zvykom v turistickej skupine bola aj medzinárodná účasť jednej študentky, ktorá študuje na EUBE. V rámci spoločného zoznamovania bola aj otázka na čo sa študenti tešia. Medzi odpoveďami prevládala odpoveď leto a radosť z teplejšieho a slnečného počasia.

Policajný duchovný na to nadviazal tým, že sa prihovoril slovami z listu apoštola Pavla Filipským zo 4. kapitoly, 4. – 6. verša: Radujte sa v Pánovi vždy! Opakujem: radujte sa! Vaša dobrotivosť nech je známa všetkým ľuďom. Pán blízko! O nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo všetkých svojich modlitbách a prosbách. Aj keď každý z prítomných prechádza možno nejakou ťažkosťou alebo nad niečím sa trápi, je tu Pán Boh, ktorý nikoho nenecháva samého a chce, aby sa každý človek na Neho spoliehal každý jeden deň. Na záver zaznela modlitba vďaky za všetky dary a prosba o Božiu ochranu nielen na dnešnej ceste, ale aj na ceste života každého jedného z prítomných.  

Po tomto úvodnom predstavení putovali turisti na hrad Pajštún. Vychutnali si výhľady zo skaly a aj ešte snehové polia v medzi stromami v hlbokom lese. V zrúcanine hradu Pajštún si každý si vybalil svoje zásoby, a tak v priateľskej atmosfére si vychutnal svoje prinesené dobroty. Pôvodne sa plánovalo, že tam pobudnú chvíľu a späť do Bratislavy pôjdu pred treťou hodinou popoludní. Nakoniec dobrá nálada a príjemná atmosféra rozhodli, že sa výlet predĺžil o neskorší odchod autobusu. Cestou z Pajštúnu sa putovalo iným chodníkom ako hore. Cieľová obec bola Borinka, kde sa celá skupina presunula do kaviarničky a tam pri horúcej káve či čaji a s piesňou na perách čakali na spoj do Bratislavy. Príjemne unavení sa všetci bezpečne vrátili do Bratislavy, kde už každý svojou cestou odišiel domov. Rozlúčili sa s tým, že nabudúce sa už teraz tešia na ďalšie spoločné výlety. 

Foto: Mikuláš Černota a Andrej Lipták