Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Absolvovali sme odborný seminár v Múzeu holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi, 04. 07. 2019

Sered3

Holokaust je mimoriadne náročná téma a človek by si mohol povedať, že v lete sa netreba zaťažovať smutnými príbehmi. Avšak, ľudí, ktorí boli nútení žiť, pracovať a trpieť v seredskom pracovnom tábore (a nielen tam) počas II. svetovej vojny, sa nikto nepýtal, či sa im chce na toto miesto ísť. A už vôbec nikomu nezáležalo na tom, či je leto alebo zima.

Aj my sme sa vybrali na odborný seminár do Múzea holokaustu v Seredi, napriek tomu, že sa práve začali veľké letné prázdniny.

Tretí júlový deň si zamestnanci odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, krajskí koordinátori prevencie kriminality a pracovníci Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“ vypočuli zaujímavú prednášku, ktorá bola okrem základných faktov obohatená o premietanie dokumentov a informácie pre bežného návštevníka nedostupné.

Sereď

Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi a jeho úlohou je podať autentické svedectvo o tragickom období riešenia židovskej otázky na Slovensku počas II. svetovej vojny. Z vystavených artefaktov nás veľmi zaujal skutočný dobytčí vagón, ktorým deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Verili by ste tomu, že sa do neho vošlo viac ako osemdesiat ľudí, ktorí museli prežiť niekoľkodňovú cestu bez jedla, vody a možnosti sadnúť si? Atmosféra z minulosti tu dýcha na každom kroku, najmä pohľad na pracovné dielne či ubytovacie priestory, ktoré sú vernou kópiou tých skutočných.

Sereď

Ďalšou veľmi emotívnou časťou prednášky bola fotografická výstava riaditeľa múzea Martina Korčoka s názvom Svedectvá preživších. Zachytáva osoby i miesta spojené s tragickými vojnovými udalosťami. Výstava je doplnená o krátke filmové dokumenty o ľuďoch a miestach z fotografií a my sme si jeden spoločne pozreli. Pre verejnosť je dostupná do 5. augusta 2019.

Sereď

Prevencia kriminality medzi iným zahŕňa boj proti extrémizmu, ktorý sa aj v súčasnosti neustále objavuje medzi nami. Jednou z foriem extrémizmu je tiež antisemitizmus, alebo inak povedané nenávisť voči Židom. Nie je to však len nenávisť voči tomuto národu, svoje o nej vedia rôzne skupiny ľudí. Či už ide o farbu pleti, iné vierovyznanie, sexuálnu orientáciu alebo iný svetonázor – nesmieme dovoliť, aby extrémizmus dostal priestor. Ako môže skončiť? O tom sa môžeme presvedčiť aj v seredskom múzeu.