Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. január 2022, streda
 

Bezpečnosť na internete ako jedna z hlavných tém prevencie kriminality

13. 08. 2020

internet-bezpecnost-ilustr

Aktivity v oblasti prevencie kriminality by sa mali tento rok zamerať na online bezpečnosť, digitálnu gramotnosť a neetický marketing.  Navrhuje to ministerstvo vnútra v odpočte plnenia úloh v oblasti prevencie kriminality za minulý rok. Dôvodom je vývoj kriminality vo virtuálnom prostredí, ale aj pandémia koronavírusu, počas ktorej  ľudia vo zvýšenej miere využívajú online priestor na prácu, vzdelávanie a zábavu.

Téme internetovej bezpečnosti, ako aj prevencii v iných oblastiach sa na Ministerstve vnútra SR venuje najmä odbor prevencie kriminality a Policajný zbor. Materiál pod názvom Hodnotiaca správa o plnení úloh vyplývajúcich zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020 za rok 2019 predložil v stredu 12. augusta na rokovanie vlády minister vnútra Roman Mikulec. V správe sú popísané aktivity, ktoré robili jednotlivé ministerstvá v oblasti prevencie.  

Ministerstvo vnútra zároveň odporučilo realizovať subjektom prevencie kriminality aktivity zamerané na nástrahy počítačových hier a rozlišovanie dezinformácií na internete. Ďalej odporúča priblížiť problematiku nelátkových závislostí ako napríklad online gamblingu, ale aj narastajúcej ekologickej a farmaceutickej kriminality.

Minister vnútra ako predseda Rady vlády SR pre prevenciu kriminality do 30. októbra 2020 navrhne prostredníctvom rady vlády konkrétne úlohy pre jednotlivé rezorty za účelom plnenia opatrení vyplývajúcich z hodnotiacej správy.