Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 10. august 2020, pondelok
 

Deň študentstva - nie vždy tu boli možnosti, aké máme dnes

21. 11. 2018

Dňa 17. novembra 1939 bolo v Prahe po protinacistickej demonštrácii popravených deväť študentov a ďalší boli poslaní do koncentračného tábora. Nie v každom období mali ľudia možnosť študovať a beztrestne vyjadrovať svoju mienku. Zamestnanci odboru prevencie kriminality kancelárie ministerky vnútra SR aj preto chodia medzi žiakov a študentov - aby počúvali ich názory, diskutovali s nimi a vzájomne sa od seba učili.

Jedným z našich hlavných cieľov je snaha informovať deti a tínedžerov o prevencii kriminality v rôznych oblastiach. Téma Bezpečnej školy zahŕňa besedy o boji proti extrémizmu, obchodovaní s ľuďmi, pomoci seniorom, internetových hrozbách či o správnom správaní sa v cestnej premávke.

Pri takýchto stretnutiach sa však diskusie s deťmi nejeden raz rozšíria aj na iné témy a my sme radi, že prednášky sa nesú v uvoľnenej atmosfére. Najdôležitejšie pre nás je to, aby sa študenti na našich besedách cítili uvoľnene a aby ich nebrali ako nutné zlo v rámci vyučovacieho procesu.

beseda banovce

Témy odboru prevencie kriminality nie sú jednoduché a odľahčenou formou je komunikácia prirodzenejšia. Dnešní mladí ľudia sú vyspelejší, čo sa informovanosti týka. Žijeme v online svete a informácie o čomkoľvek sú dostupné okamžite. Mnohí z nich sa veľmi dobre vedia zapojiť do rozhovorov o extrémizme, vedia reagovať na pojmy z oblasti obchodovania s ľuďmi a sami prinášajú rôzne príbehy, o ktorých počuli.

Žiaci a študenti sú našou budúcnosťou a mladá generácia môže so správnymi informáciami dosiahnuť veľa dobrého.