Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Informačné kancelárie pre obete trestných činov budú k dispozícii aj počas Vianoc

23. 12. 2021

nasilie-kancelarie-ilustr

Počas pandémie narastá počet trestných činov v online prostredí, ako aj prípady domáceho násilia. Konštatujú to aj v informačných kanceláriách pre obete trestných činov na okresných úradoch v krajských a niektorých okresných mestách, ktoré občanom poskytujú bezplatné konzulácie a vedia sprostredkovať odbornú pomoc. Počas decembrových sviatkov sa na nich obracia v priemere 50 osôb. Činnosť informačných kancelárií je preto zabezpečená aj počas tohtoročných Vianoc.

Pracovníci informačných kancelárií sa veľmi často stretávajú s týraním seniorov rodinnými príslušníkmi.  Od roku 2018 poskytli služby viac ako 650 občanom v seniorskom veku. Riešili napríklad prípad staršej dámy: jej dcéra, členka sekty,  prechovávala nenávisť k rodine, ktorá cez dlhodobé psychické a ekonomické týranie vyústila až do fyzických útokov na matku. Klientka po porade v informačnej kancelárii podala trestné oznámenie. O ďalších prípadoch sa môžete dočítať na stránkach prevencie kriminality.

Informačné kancelárie poskytujú pomoc a poradenstvo všetkým občanom

Najviac klientov v roku 2021  zaznamenali pracovníci informačných kancelárií v Bratislave, v Košiciach a v Trnave. Odborníci z odboru prevencie kriminality kancelárie MV SR predpokladajú, že vzhľadom na nárast kriminality v online prostredí nebudú podvodníci oddychovať ani počas vianočných sviatkov a pokúsia sa zneužiť dôveru najmä osamelých ľudí.  

Informačné kancelárie pre obete trestných činov MV SR budú občanom k dispozícii aj počas vianočných sviatkov

Odporúčame však vopred sa objednať e-mailom alebo telefonicky.