Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Verejnoprávna televízia odvysiela nové časti seriálu ROBIN, na ktorom sa podieľalo aj ministerstvo vnútra

27. 01. 2022

Robin_JurajBaca

Nová séria krátkych príbehov šikovného nemeckého ovčiaka Robina a jeho parťáka Richarda približuje detským divákom rôzne dramatické situácie a dáva im návody, ako sa pri nich bezpečne zachovať. Projekt Robin vznikol v spolupráci RTVS, Ministerstva vnútra SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a herca Juraja Baču.

Obľúbený detský seriál RTVS sa na obrazovky Jednotky vracia od nedele 6. februára 2022 v rámci ranného detského pásma a následne v reprízach na Dvojke.

Hlavnou postavou je duchaplný a pozitívne naladený Richard - Juraj Bača  a jeho najlepší priateľ – vlčiak Robin. Spolu zvládnu každú ťažkú situáciu, v ktorej sa ocitnú, a deti tak majú šancu prebudiť v sebe záujem o okolie a formovať svoju osobnosť. Seriál má ambíciu stať sa výbornou pomôckou pre učiteľov, vychovávateľov a preventistov, ale aj podporou pre rodičov pri výchove detí. Okrem Juraja Baču si epizódne postavy v seriáli zahrajú Gregor Hološka, Dominika Richterová, Jana Majeská, Adam Jančina, Andrej Šoltés a ďalší.

Pálčivé témy z bežného života pod záštitou ministerstiev

Seriál Robin rozoberá témy, ktorým sa pravidelne venujú aj preventisti rezortu vnútra pri práci s deťmi v teréne: dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa v meste alebo v lese, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám. Ide o jedinečný projekt, ktorý deťom pútavo predstavuje riziká bežného života a bezpečnosti. V závere každej epizódy profesionáli z polície, od hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie.

Upútavka seriálu Robin

„Ministerstvo vnútra SR dlhodobo vyvíja aktivity v oblasti prevencie detí a mládeže. Odborníci z radov polície a hasičov pravidelne navštevujú školy, kde s deťmi teoreticky i prakticky rozoberajú témy bezpečnosti v rôznych oblastiach života. Okrem toho na riziká upozorňujeme priamo na hromadných podujatiach určených pre verejnosť, formou besied, tlačovín i sociálnych sietí. Iniciatívu zhmotniť nadčasové, no i aktuálne problémy detí formou hraného seriálu sme radi podporili, pretože podobných projektov je veľmi málo. Je to tiež jedna z ciest ako sa dostať k deťom počas pandémie a zatvorenia škôl. Ďakujem všetkým zúčastneným za tento nápad a spracovanie," povedal o projekte minister vnútra SR Roman Mikulec.

Výroba seriálu Robin na Prezídiu PZ

Na tvorbe seriálu sa podieľa aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, keďže je určený hlavne mladým divákom. Je veľmi dôležité, aby sa deti od detstva zoznamovali s témami, s ktorými sa budú stretávať po celý život, aby sa naučili riešiť problémy, ktoré sa niekedy môžu vyskytnúť. Neraz sa totiž stáva, že v kľúčových momentoch nezohráva rolu vek, ale duchaprítomnosť.  

Napriek tomu, že obsahovo sa Robin snaží osloviť detského diváka, k obrazovkám dokáže prilákať aj zrelšie publikum. Seriál je totiž realizovaný filmovo - každá epizóda je krátky, asi 12-minútový film s vlastným príbehom, scenárom a exteriérovou lokáciou.