Aktuálna vládna koncepcia boja proti extrémizmu zohľadňuje aj odporúčania európskych expertov
23. 03. 2015Vláda SR schválila 18. marca 2015 návrh Koncepcie boja proti extrémizmu na roky 2015 – 2019, ktorý predložilo Ministerstvo vnútra SR. Ide o strategický dokument, ktorý nadväzuje na predchádzajúce dve koncepcie. Definuje priority SR v oblasti predchádzania a eliminácie radikalizácie, extrémizmu a s nimi spojenej protispoločenskej činnosti ohrozujúcej základné práva a slobody osôb a základy demokratického právneho štátu.
Potreba prijatia koncepcie a realizácie navrhnutých opatrení vyplýva z dôvodu ochrany týchto hodnôt zakotvených v Ústave SR, medzinárodných dohovoroch v oblasti ľudských práv, ako aj z ostatných dokumentov strategickej povahy v tejto oblasti. Zároveň je koncepcia premietnutím úloh zo Stratégie vnútornej bezpečnosti EÚ v oblasti predchádzania násilnému extrémizmu a radikalizácii.
Extrémizmus je jedným z najnebezpečnejších protispoločenských javov modernej demokratickej spoločnosti. Vláda SR považuje za neoddeliteľnú súčasť politiky demokratického štátu dôsledné rešpektovanie ľudských práv a slobôd a v zmysle Ústavy SR nepripustí žiadne formy rasovej či národnostnej neznášanlivosti. Koncepcia boja proti extrémizmu je odpoveďou na tieto negatívne formy spoločenského správania sa. Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia a aj z tohto dôvodu sa na plnení úloh koncepcie nepodieľajú len bezpečnostné zložky štátu, ale aj iné štátne orgány, ako napríklad Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Ministerstvo vnútra SR pri príprave koncepcie spolupracovalo s ďalšími ministerstvami a mimorezortnými subjektmi. V koncepcii sú zohľadnené aj odporúčania expertov Európskej siete pre radikalizáciu a extrémizmus (RAN).
Počet zaznamenaných trestných činov extrémizmu vykazoval na Slovensku od roku 2011 neustály medziročný pokles. Aj keď situáciu v oblasti radikalizácie a extrémizmu možno v SR považovať za stabilnú a bez významnejších incidentov ohrozujúcich stabilitu štátu, napriek tomu je potrebné, aby sa k možným zmenám pristupovalo predvídavo a najmä s ohľadom na okolité štáty, či celkovú bezpečnostnú situáciu v Európe.
Je nevyhnutné, aby sa pozornosť spoločnosti zamerala na zvyšovanie povedomia verejnosti a zvlášť niektorých ľahko ovplyvniteľných skupín o nebezpečenstve, ktoré extrémizmus a s ním súvisiace javy predstavujú pre celú spoločnosť a každého jednotlivca v nej.
So zreteľom na situáciu na Slovensku a na vývoj extrémistickej scény za obdobie posledných rokov boli stanovené štyri základné strategické ciele koncepcie. V oblasti prevencie je cieľom predchádzať a zamedziť radikalizácii vedúcej k extrémizmu formou skorej intervencie a systematickým vzdelávaním jednotlivých cieľových skupín. V oblasti represie je to zas zvýšenie kapacít a možností na efektívne odhaľovanie a stíhanie trestných činov extrémizmu a s nimi súvisiace organizačné opatrenia.
Ciele sú definované nasledovne, pričom pri každom z nich sú rozpísané úlohy pre jednotlivé subjekty:
- Posilniť odolnosť komunít a jednotlivcov voči nedemokratickým ideológiám a extrémizmu.
- Zvyšovať povedomie o prejavoch a spoločenskej závažnosti extrémizmu a následkoch radikalizácie.
- Efektívne monitorovať a odhaľovať trestné činy extrémizmu, stíhať ich páchateľov.
- Vytvárať inštitucionálne a personálne kapacity pre štátne orgány plniace úlohy vo veciach ochrany ústavného zriadenia, vnútorného poriadku a bezpečnosti štátu.
Predchádzanie a potláčanie prejavov extrémizmu a radikalizácie nemôže byť len úlohou orgánov štátu. Pri napĺňaní cieľov vytýčených v koncepcii je kľúčová aktívna účasť celej občianskej spoločnosti a jej jednotlivých aktérov – akademickej obce, mimovládnych organizácií, médií či jednotlivých občanov.