Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. február 2024, nedeľa
 

Alkoholom za volantom je pre zodpovedného človeka tabu nielen počas veľkonočných sviatkov

18. 04. 2019

alkohol-merac

Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom alkoholu o 29%, pokračujú slovenskí pivovarníci a dopravná polícia v apelovaní na vodičov, že alkohol za volant nepatrí.

Cez sviatky dostanú zodpovední vodiči od policajných hliadok nielen informačné materiály o rizikách zostatkového alkoholu, ale počas Veľkonočného pondelka možno aj veľkonočné vajíčko.

PREVENCIA MÁ VÝZNAM

Už ôsmy rok ju organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR preventívnu akciu Deň zodpovednosti. Mediálnym partnerom projektu je Zelená vlna RTVS.

Zodpovední vodiči dostanú po vajci

Minulý rok sa pôvodne jednodňová akcia rozšírila na predĺžený veľkonočný víkend a šesť letných festivalových víkendov. Viditeľná prítomnosť policajných hliadok na cestách,ale aj komunikácia cez sociálne siete, médiá a dopravné spravodajstvo Zelenej vlny, priniesli pozitívne výsledky. „S odstupom roka môžeme konštatovať, že zintenzívnenie našich spoločných preventívnych akcií sa pozitívne odrazilo na výsledkoch dopravnej nehodovosti“, hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Aj keď v minulom roku počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi poklesol o 1%, počet nehôd pod vplyvom alkoholu narastal posledné štyri roky v priemere o 4% ročne, hovorí plk. Ján Ignaták, zástupca riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. Prevencia má ale význam. Dôkazom je minulý rok, kedy sme sa intenzívnejšie zamerali na rizikové obdobie Veľkej noci. Vďaka policajným hliadkam na cestách počas týchto štyroch dní medziročne poklesol počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu viac ako o štvrtinu (o 29%).

ZRADNÝ ZOSTATKOVÝ ALKOHOL

Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Problémom býva preto u šoférov zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Ako dlho koluje človeku alkohol v žilách, závisí od viacerých meniacich sa faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív.

Odbúranie alkoholu

Je preto dôležité uvedomiť si tieto skutočnosti, keď sadáme za volant,“ upozorňuje Roman Török, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA – KEĎ JAZDÍM, PIJEM NEALKO

Ak plánujete počas sviatkov návštevy, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, nechajte auto doma a využite MHD alebo taxík. Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať. „Zároveň chceme apelovať aj na dievčatá a ich mamy, aby motorizovaným šibačom ponúkali výhradne nealko nápoje, ako napríklad nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd.

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz