Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Archivári z Komárna pripravili putovnú výstavu o živote v ich okrese počas prvej svetovej vojny

28. 06. 2017

archiv-komarno-2017-zazemie-vojna-ilustr

Pracovníci komárňanského pracoviska Štátneho archívu v Nitre  na máj a jún pripravili putovnú výstavu s názvom  Zázemie počas Veľkej vojny.  Poukazuje na obdobie rokov 1914 – 1918, teda na prvý globálny konflikt v našich dejinách - prvú svetovú vojnu.

Výstava sa orientuje na dejiny každodennosti, konkrétne vplyvu vojny na civilné obyvateľstvo, aj keď územie Komárna a jeho blízke okolie front nezasiahol. Expozícia je inštalovaná na desiatich banneroch, ktoré sú rozdelené do tematických celkov. Každý z nich opisuje inú sféru každodenného života -  vypuknutie vojny a mobilizácia, starostlivosť o ranených, ženy na fronte a v zázemí, hospodárstvo a zásobovanie...

Návštevníci výstavy

Výstavu komárňanskí archivári spojili aj s krátkou tematickou  prednáškou. Ako informovala pracovníčka komárňanského pracoviska Štátneho archívu v Nitre Mgr. Katarína Repásová, expozíciu zhliadlo asi 500 študentov a pedagógov z celého komárňanského okresu a stretla sa s pozitívnym ohlasom.

Návštevníci výstavy

 Podľa pani Repásovej sa takýto  spôsob prezentácie archívneho dedičstva veľmi osvedčil, nakoľko sa informácie dostali k oveľa väčšiemu počtu laickej verejnosti ako doteraz,  a zaujímavo tiež spestril hodiny dejepisu na školách. Archivári dúfajú, že v tomto trende sa bude pokračovať a aj pri iných zaujímavých témach slovenských dejín.   

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz