Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Atentátnika strieľajúceho na predsedu vlády Roberta Fica stíhajú pre pokus o úkladnú vraždu

16. 05. 2024

paragraf

Útočníka, ktorý v stredu 15. mája 2024  viacerými strelami ťažko zranil predsedu vlády SR Roberta Fica obvinili z pokusu o úkladnú vraždu. Na tlačovej konferencii vo štvrtok 16. mája 2024 to oznámil minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

"Pracujeme iba s jednou verziou, že išlo o politicky motivovaný akt," priblížil minister. Dôvodom útoku mal byť nesúhlas s krokmi súčasnej vlády, napríklad v podobe zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, zastavenia vojenskej pomoci Ukrajine, zásahu do verejnoprávnej televízie či odvolania predsedu Súdnej rady SR.

"Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej," informoval minister vnútra s tým, že ide o tzv. osamelého vlka.
"Ide o podozrivého, ktorý sa zúčastnil na viacerých protivládnych protestoch, ktoré boli organizované od minulého roka," povedal s tým, že obvinený bol súčasťou protestu aj na predchádzajúcom výjazdovom rokovaní vlády v Trnavskom kraji.

Kroky strelca mali byť akcelerované po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil. "Na ďalšie informácie je uvalené embargo dozorujúcou Generálnou prokuratúrou SR," dodal Matúš Šutaj Eštok.

Polícia podľa ministra preveruje 32 podozrivých, ktorí na sociálnych sieťach schvaľovali stredajší útok. "Vo všetkých prípadoch bude konať NAKA, všetci títo ľudia budú zaistení, predvolaní a budú postavení na konfrontáciu so spravodlivosťou a zákonom," zdôraznil.

Minister zároveň oznámil, že všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu.  Uviedol, že bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní v Handlovej boli na maximálnej možnej úrovni. Prísnejšie opatrenia prijali len na rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach. Matúš Šutaj Eštok odmietol, že by bezpečnostné zložky zlyhali. "Garantujem, že si svoju prácu urobili," zdôraznil. Dodal, že všetko sa vyšetrí a postup sa preveruje.

Minister ubezpečil, že Policajný zbor spolu so spravodajskými službami robia všetko pre pre ochranu a bezpečnosť ústavných činiteľov, poslancov aj médií. "Spolu s úradom na ochranu ústavných činiteľov, krajskými riaditeľstvami Policajného zboru sme posilnili ochranu všetkých rizikových skupín v tomto prípade, kde môže smerovať akákoľvek hrozba. Urobíme všetko pre to, aby nedošlo k niečomu podobnému, čoho svedkami sme boli v stredu 15. mája," deklaroval minister Matúš Šutaj Eštok.

Chce dať garanciu toho, že rezort vnútra, polícia aj všetky bezpečnostné zložky sú tu na to, aby garantovali bezpečnosť. "Útok na premiéra Slovenskej republiky je útokom na demokraciu, urobíme všetko pre to, aby sme túto demokraciu bránili," poznamenal minister.

Zároveň vyzval médiá, aby prestali dávať priestor konšpirátorom, šíriteľom hoaxov, prípadne kandidátom do európskych volieb, ktorí si z tejto situácie robia politiku. "Odmietam, aby sa časť mediálneho spektra a časť politickej scény snažila tento ohavný čin preklopiť na zodpovednosť bezpečnostných zložiek," poznamenal Matúš Šutaj Eštok. Doplnil, že odpoveďou na nenávisť nemôže byť nenávisť.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz