Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Automobilové opravovne MV SR môžu v tomto roku ušetriť 700-tisíc eur

22. 09. 2020

moneylaundering-ilustr

Nové vedenie Automobilových opravovní MV SR odštartovalo proces prehodnocovania výdavkov štátnej akciovej spoločnosti z pohľadu ich efektívneho vynakladania. Kontrola v oblasti revízie výdavkov sa vykonáva systémovo, na základe detailných analytických podkladov.

 

„Cieľom je prispieť k  lepšiemu hospodáreniu s  financiami a zvýšiť transparentnosť v oblasti plnenia zmluvných záväzkov,“ uviedol generálny riaditeľ automobilových opravovní MV SR a  predseda predstavenstva Michal Šula.

Výsledkom vykonaného auditu je prehodnotenie alebo vypovedanie existujúcich zmlúv s finálnou úsporou 700-tisíc eur ročne. Je to ukážkový príklad toho, že rokovania s dodávateľmi sú účinnou metódou na skresávanie štátnych výdavkov v doteraz nastavených kontraktoch.

  • Prvý prípad sa týka servisu a overovania tzv. policajných alkotesterov. Podpisom novej zmluvy so Slovenským metrologickým ústavom sa výrazne ušetrí. „Pôvodná suma za overenie jedného alkotesteru bola162 eur. Podpisom novej zmluvy sa cena znížila na úroveň 65 eur, čo je o 100 eur menej na jednom prístroji. Každý prístroj sa pritom overuje 2-krát ročne. Pri celkovom počte 1000 kusov tak úspora predstavuje cca 200-tisíc eur ročne, pričom Policajný zbor prevádzkuje približne 2000 kusov viacerých typov alkotesterov,“ zdôraznil Šula.
  • V druhom prípade Automobilové opravovne MV SR zrušili nevýhodné kontrakty na hasičskú techniku. „Dohodli sme sa priamo s výrobcom hasičskej techniky a odstrihli tak rôzne medzičlánky, ktoré navyšovali finálnu cenu tovarov a služieb. Dokážeme tak ročne ušetriť ďalších asi 300-tisíc eur,“ vysvetlil generálny riaditeľ AO MV SR.
  • V ďalšom prípade došlo k prehodnoteniu hospodárnosti nákupu náhradných dielov. Podrobná analýza cien súčasných dodávateľov ukázala, že ceny boli nastavené vyššie ako by mohli byť. „Podarilo sa nám vyrokovať výhodnejšie podmienky a znížiť ceny za náhradné diely o   200 000 eur ročne,“ uzavrel Šula.

Šetrenie - infografika

Revízia výdavkov je štandardný nástroj, ktorý pomáha hľadať priestor na lepšie využívanie finančných prostriedkov a umožňuje úsporu alebo presun financií na zadefinované priority strategického významu. „Všetky opatrenia musíme nastaviť tak, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu výdavkov, ktoré vieme využiť oveľa efektívnejšie,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Súbežne s revíziou sa pripravuje návrh reformy budúcnosti Automobilových opravovní MV SR. Opravovaniam záleží na zvýšení kvality služieb a na spätnej väzbe od zákazníkov, preto sprístupnili komunikačný formulár. Každý podnet sa vyhodnocuje osobitne, pričom každý prípad sleduje a vyhodnocuje priamo vedenie spoločnosti.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz