Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. február 2024, piatok
 

Bezpečný pohyb v horách ovplyvňuje množstvo prírodných i ľudských faktorov

15. 11. 2022

hzs-bunda-ilustr

V uplynulom týždni /7. - 13. novembra 2022/ o pomoc na tiesňovej linke HZS 18 300 požiadali turisti v Slovenskom raji pri návrate  na Podlesok, ktorí podcenili skoré stmievanie sa, nemali  nabitý mobil, baterku,  ani čelovú lampu. HZS pomáhala aj hubárke ktorá zablúdila v lokalite Kalište. V blízkosti hotela Kosodrevina spadla turistka, ktorá pri páde utrpela tržné poranenie hlavy.

Na snehovom poli pod sedlom Kohútik smerom ku Chate pod Rysmi sa pošmykol aj ďalší turista, ktorý si pri páde poranil obe ruky.

V teréne nad Dedovkou horskí záchranári našli muža v bezvedomí, ktorý bol pravdepodobne intoxikovaný alkoholom. Bol podchladený a na temene hlavy mal tržnú ranu. Po odovzdaní zdravotníkom sa stav muža náhle zhoršil a napriek maximálnemu úsiliu záchranárov zomrel.

Nepodceňujte prevenciu a prípravu na túru

Svedomitým plánovaním túry, jej prípravou a sledovaním počasia značne znížite riziko nehody," zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Tesne po požiari  suchej trávy na hrebeni Malej Fatry v sobotu 12. novembra 2022, kde požiar zasiahol plochu asi 300 krát 300 metrov, niektoré turistické chodníky dočasne uzatvorili:

  • červeno značený turistický chodník zo Snilovského sedla na Poludňový grúň,
  • modro značený turistický chodník zo Šútova na Chatu pod Chlebom,
  • žlto značený chodník zo Sedla za Hromovým smerom na Chatu pod Chlebom.

Opatrenie z dôvodu monitorovania bolo iba dočasné a turistické chodníky sú opäť prístupné.

Horská služba návštevníkom hôr odporúča vziať si so sebou na túru, zimný výstroj a výzbroj, /stúpacie železá, paličky/ teplé i náhradné oblečenie, turistickú obuv /tenisky už nie sú vhodné/, nezabudnúť na čiapku a rukavice, zdroj svetla či dobre nabitý mobilný telefón.  A to s dôrazom, aby sa  nárast smrteľných nehôd z letnej sezóny v zimnej  nezopakoval.

„Až pätina turistov nemala počas tohtoročných letných mesiacov uzatvorené poistenie na zásah HZS, ktoré im finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou," konštatoval riaditeľ HZS Marek Biskupič.

HZS počas tohtoročného  leta pomáhala najčastejšie slovenským turistom a to v 235 prípadoch. Poľským turistom v 63 prípadoch, českým turistom v 62 prípadoch, obdobne poskytla pomoc návštevníkom z ďalších 12 krajín.

V  letnom  období od 15. júna do 31.októbra 2022 HZS zasahovala pri 25 smrteľných nehodách. Priemerný vek osôb, ktoré v horách  zahynuli počas leta, je 52 rokov. V porovnaní s minulým rokom ide o vyše 56-percentný nárast," povedal Marek Biskupič. 

HZS apeluje na turistov, aby pred návštevou hôr navštívili webové stránky www.hzs.sk a v zimnom období www.laviny.sk, kde nájdu nielen informácie o všetkých obmedzeniach, ale tiež odporúčania horských záchranárov.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz