Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Celoplošné testovanie obyvateľov bude len počas soboty a nedele

26. 10. 2020

uks-matovic-nad-hororfoto

Celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať počas najbližšieho víkendu, a to počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.). V pondelok 26. októbra 2020  o tom rozhodol ústredný krízový štáb, počas zasadnutia o tom informoval premiér Igor Matovič.


"Som veľmi rád, že sa nám potvrdil zmysel pilotného testovania a na základe toho môžeme mať nádej, že touto operáciou, ktorú by sme realizovali počas najbližšieho víkendu, dokážeme identifikovať desiatky tisíc infekčných ľudí, ktorých môžeme aj s ich rodinami poprosiť, aby strávili nasledujúcich desať dní v karanténe, a tým pádom nenakazili ďalších ľudí," uviedol Igor Matovič.

Pôvodne sa malo plošne testovať počas 3 dní

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu, namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele, súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko doplnil, že velenie operáciu preplánuje.

Keďže testovanie bude počas dvoch dní, nie troch, bude podľa Daniela Zmeka potrebné doplniť kapacity personálu a tiež posúvať časy.  Dodal, že každým odberným miestom má prejsť približne 35 ľudí za hodinu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že testovanie a následné pretestovanie spôsobí, že dokážeme zachytiť väčšinu nakazených. Počty infikovaných by tak mali podľa neho začať klesať. Myslí si, že akékoľvek iné riešenie by bolo drahšie, náročnejšie a drastickejšie pre ekonomiku. Verí, že môžeme byť aj inšpiráciou pre iné krajiny a po pretestovaní si budeme môcť do veľkej miery vydýchnuť.

Tlačová konferencia počas rokovania ústredného krízového štábu
      

"Vláda SR ponúka občanom našej krajiny jedinečný projekt, ktorý ponúka najväčšiu slobodu v situácii, v ktorej sa ocitli, pretože je naozaj kritická," skonštatoval Marek Krajčí s tým, že ľudia môžu sami vidieť nárast hospitalizácii aj úmrtí. Upozornil, že situácia by sa len ďalej eskalovala a spôsobila by kolaps celého zdravotníctva.

Testovať možno budú aj študenti medicíny a farmácie

Hoci sú v tomto týždni pozastavené stáže medikov a farmaceutov, minister zdravotníctva rokuje s dekanmi fakúlt, aby študentom ponúkli uloženie pracovnej povinnosti. "Stali by sa z nich zamestnanci, zdravotníci, ktorí by mohli začať chodiť do nemocnice, ktorú si vyberú. Realizovali by tam prax, ale zároveň by už plnili úlohy pod dohľadom lekára. Následne, keď bude nemocnica v situácii, že bude potrebovať pomoc, študentom môže byť uložená pracovná povinnosť," skonštatoval.

Minister obrany Jaroslav Naď zároveň potvrdil rokovania s vládami rôznych krajín o pomoci so zabezpečením materiálu i personálu. "Zatiaľ vychádzame z toho, že by sme to mohli zvládnuť vo vlastnej réžii," povedal.   

Premiér dodal, že na rokovaní štábu zvažovali len dva varianty, a to celoplošné pretestovanie alebo úplný lockdown. Minister obrany informoval, že v pondelok 26. októbra 2020 rozhodli len o najbližšej fáze testovania. Po víkendovom celoplošnom testovaní sa má štáb zísť opäť a rozhodnúť, či bude ďalšie kolo testovania.

Igor Matovič upozornil, že ak človek s pozitívnym výsledkom nešiel do karantény, ale išiel na ďalšie odbery, dostane pokutu. Zároveň potvrdil, že po celoplošnom pretestovaní sa zavedie testovanie na ochorenie COVID-19 na hraniciach. Skôr by to podľa jeho slov nebolo po technickej stránke a z kapacitných dôvodov možné, keďže ide o 60 hraničných priechodov.

Minister vnútra Roman Mikulec pripomenul,  že platí zákaz vychádzania, samozrejme, s platnými výnimkami. "Bol by som rád, aby ľudia k tomu pristupovali zodpovedne," poznamenal po zasadnutí ústredného krízového štábu. "Zatiaľ sme nepovedali, že bude kontrola mobility medzi okresmi, ani si to neviem celkom predstaviť v prípade, že chceme ísť riešiť celoplošné testovanie," uviedol minister s tým, že policajti by asi nemohli zabezpečiť ešte aj kontrolu pohybu z okresu do okresu.

Ďalšie informácie na www.somzodpovedny.sk
      

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz