Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Cesta nie je okruh a preteky na ňu nepatria, varuje občianske združenie v spolupráci s MV SR

23. 06. 2021

cesta-nie-je-okruh-logo

Vidieť policajtov, ako vzájomne pretekajú na tých najlepších autách z flotily, navyše, ak ich osobne príde odštartovať minister vnútra Roman Mikulec? To všetko sa udialo práve preto, aby občianske združenie Cesta Nie je Okruh v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR upozornilo v novej kampani na nástrahy rýchlej jazdy na cestných komunikáciách. Nová kreatívna kampaň prichádza ako séria edukačných videí v hlavnej úlohe s mladým hercom Oliverom Oswaldom. Zameraná je najmä na mladých a neskúsených šoférov, ktorým vysvetľuje, aké sú riziká nezodpovednej jazdy.  

Aj napriek tomu, že mnohí z nás milujú rýchlu jazdu, je potrebné si uvedomiť, aké riziká prichádzajú ruka v ruke s prekračovaním rýchlosti," upozorňuje Karol Gajdoš, zakladateľ občianskeho združenia Cesta Nie Je Okruh, ktoré pripravilo novú varovnú kampaň. Do tej sa zapojilo aj Ministerstvo vnútra SR, ktoré v úvodnom teaseri ukazuje preteky policajtov na okruhu, ktoré osobne odštartoval minister vnútra Roman Mikulec. „Cítili sme potrebu pripraviť edukačný projekt a povedať slovenským šoférom kreatívnou cestou, že preteky na bežné cestné komunikácie nepatria. Silu motorov si radšej môžu zmerať na špeciálnom okruhu, ktorý je na takúto jazdu uspôsobený,“ dodal Gajdoš.

„Na každom živote záleží a táto kampaň je dôkazom našej snahy pomôcť neskúsenému vodičovi a tým de facto aj všetkým účastníkom cestnej premávky. Informácie obsiahnuté v kampani o nástrahách a rizikách, ktoré rýchla jazda prináša, sú veľmi dôležité a veľkou výhodou je, že ich človek nemusí zažiť v reálnej krízovej situácii a čeliť tak ohrozeniu života. Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť,“ skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec.

Obrazový vizuál kampane

Kampaň odštartovala krátkym pútavým videom, v ktorom sa pretekajú policajné autá z flotily Ministerstva vnútra SR na domácom okruhu, pričom samotný drag race štartuje minister vnútra Roman Mikulec. Kampaň si kladie za cieľ upozorniť na vysokú nehodovosť, ktorá vyplýva z nezodpovednej a rýchlej jazdy. Len v roku 2020 sa totiž na slovenských cestách udialo 11 860 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 224 osôb. Druhou najčastejšou príčinou nehôd, ale i úmrtí, má na starosti práve jazda vysokou rýchlosťou.

Pod smutnú štatistiku sa podpisujú prevažne mladí vodiči, ktorí nemajú dostatok skúseností, no majú prístup k vozidlám s výkonnými motormi, ktoré hravo preskočia maximálnu povolenú rýchlosť,“ vysvetľuje Karol Gajdoš a dodáva: „Takíto vodiči potom bezohľadnou jazdou ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Práve preto vznikol edukatívny projekt Cesta Nie je Okruh, ktorý príde so seriálom atraktívnych videí v hlavnej úlohe so známym mladým hercom Oliverom Oswaldom.“

Oliver Oswald pritom nebol vybraný do projektu náhodou. Práve on je skvelou voľbou, nakoľko ide o populárnu osobnosť najmä u mladšej generácie. „Veríme, že Oliver pritiahne pozornosť mladých šoférov a prostredníctvom neho vyrozprávame všetky dôležité témy – od nehodovosti, cez problematiku mladých a neskúsených vodičov až po nepredvídateľné situácie, ktoré sa vám môžu stať na cestách,“ dodal Karol Gajdoš.

Samotný seriál bude pozostávať zo šiestich častí, ktoré budú odpremiérované počas nasledujúcich týždňov na sociálnej sieti YouTube – vždy v stredu. Primárnym cieľom kampane je, prirodzene, edukácia a následné zníženie nehodovosti v dôsledku vysokej rýchlosti. Okrem toho si však občianske združenie kladie za cieľ tiež otvoriť diskusiu o zmene výučby v autoškolách a prispôsobiť osnovy aktuálnym problémom.

Viac informácií o projekte Cesta Nie Je Okruh nájdete na www.cestaniejeokruh.sk.

Partnermi a podporovateľmi projektu sú Ministerstvo vnútra SR, Polícia SR, Oliver Oswald, redakcia motoristického magazínu StartStop.sk, o.z. Cesta Nie Je Okruh, Trinity Medial Group s.r.o. a RTVS relácia Pozor Zákruta.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz